Ana Sayfa GÖRÜNTÜLÜ HABERLER “KENTLE İLGİLİ KAVRAMLARIMIZ, DOĞA VE İNSAN ODAKLI”

“KENTLE İLGİLİ KAVRAMLARIMIZ, DOĞA VE İNSAN ODAKLI”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da görev yapan başkonsolosları Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nda ağırladı.

Konuşmasında, kentlerin yakın zamanlara kadar, genel olarak, ürettikleri ekonomik değerler üzerinden tanımlandıklarını belirten İmamoğlu, önceden bir kente karakter kazandıran özellik, genellikle o kentteki hakim ekonomik fonksiyon olduğunu hatırlattı.

Bugünün dünyasında ise kentler hakkında düşünüp konuşurken yeni ve farklı kavramlar kullanıldığına işaret eden İmamoğlu, “Belki de kentlerin aşırı büyüyüp yoğunlaşmasına, bizi doğadan ve kendimizden uzaklaştırmasına bir tepki olarak, kentle ilgili kavramlarımız artık genellikle doğa ve insan odaklı. Yeşil kentlerden, çevreci kentlerden, sürdürülebilir kentlerden söz ediyoruz örneğin. Çocuk dostu, kadın dostu, engelli dostu, yaşlı dostu kentlerden söz ediyoruz. Yaşadığımız kentleri insana benzetiyor, kentlerimizin bir insan gibi yaratıcı, erdemli, adaletli olmasını istiyoruz” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu, bu nedenle, ‘yaratıcı kent’, ‘erdemli kent’, ‘adil kent’ gibi kavramlarla etrafa bakmaya, kentleri bu kavramların ışığında yeniden şekillendirmeye uğraştıklarını sözlerine ekledi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN