Ana Sayfa ÇEVRE VE SAĞLIK İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINI BOZUYOR

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINI BOZUYOR

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), iklim değişikliğinin özellikle astım hastası çocukların sağlığını tehdit ettiğini açıkladı.

Açıklamada, astımı olan çocukların iklim değişikliği yüzünden aşırı ısı ve alerjiyi tetikleyen hava koşulları yüzünden daha sık ataklar geçirdiği vurgulandı. Açıklamada, iklim değişikliği yüzünden evinden ve kentinden uzaklaşmak zorunda kalan hasta çocukların ilaç tedavilerinin yarım kaldığına, aşılarının yaptırılmadığına dikkat çekildi.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin İklim Savunucuları Programı olarak bilinen projenin tüm gönüllü girişimine katılan çocuk doktorları, iklim değişikliğinin çocuk sağlığı üzerindeki etkilerinin tam olarak tespiti için yoğun bir şekilde çalışıyor.

Birleşik Krallık’ta bir adli tıp görevlisi, iklim değişikliğiyle daha da kötüleşen hava kirliliği yüzünden, ülkede 9 yaşındaki bir kızın öldüğünü duyurmuştu. Küçük kız, hava kirliliği yüzünden bir dizi nöbet, astım atağı ve başka komplikasyonlar geçirmişti.

Virginia İklim Eylemi Klinisyenleri olarak bilinen ortak bir kuruluşun yakın tarihli bir raporu , ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin çocuklarda, yılda 2.600 astım atağına ve 3.300’den fazla bronşit vakasına ve ilgili semptomlara neden olduğunu açıklamıştı.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN