Ana Sayfa İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK BUZULU ERİYOR

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BUZULU ERİYOR

Küresel ısınma ve iklim değişikliği Hakkari’de 2 milyon yıl önce oluşan buzulların erimesine neden oluyor. Kalınlığı 40 metre, uzunluğu 4 bin metreyi bulan buzulların erimeye başlaması uzmanları ve çevrecileri endişelendiriyor.

Küresel Isınmanın neden olduğu olaylardan biri de yeryüzündeki buzulların erimesiyle karşımıza çıkıyor. Küresel ısınma hem atmosferin hem de okyanus sularının sıcaklıklarının artmasını tetikleyerek buzulların her zamankinden daha hızlı erimesine neden oluyor. 

Fosil yakıtlarının artması ve atmosfere salınan karbondioksit başta olmak üzere diğer sera gazların artışı nedeniyle sıcaklıkların artışı sonucu buzulların erimesine yol açıyor.

Küresel ısınma sıcaklık artışı nedeniyle başta Kutup bölgesi ve diğer bölgelerde bulunan buzulların erime başladı. Buzulların erimesi sonucu dünya’nın birçok yerinde, iklim değişikliğine neden oluyor.  Son dönemde başta Türkiye olmak üzere, dünyanın birçok ülkesi kuraklı yaşanmaya başlarken, bazı yerlerde sel ve toprak kayması, fırtına gibi doğal felaketlerle boğuşuyor.

Türkiye, son 10 yılın en kurak dönemini yaşıyor

Küresel  ısınma ve iklim değişikliğine maruz kalan ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Türkiye, son 10 yılın en kurak dönemini yaşıyor. İçme suyu ve tarım arazilerini sulamak için kullanılan barajlar kurumaya başladı. Türkiye’de küresel ısınmanın bir diğer etkisi de, binlerce yıllık buzulların erimeye başlaması oldu.

2 milyon yıllık buzullar eriyor

Türkiye’nin en büyük buzulların bulunduğu Hakkari Cilo dağlarında bulunan 2 milyon yıllık buzullarda küresel ısınmada nasibini aldı.

9 yıldır Hakkari Cilo dağlarında bulunan buzullarını her dönemini kayıt altına almak için çalışan Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hacı Tansu, Hakkari’de buzulların çok hızlı şekilde eridiğini vurguladı.

Cilo buzulları hızla eriyor

Türkiye’nin en büyük buzulları Cilo buzulları hızla eriyor. Hakkari Cilo dağlarının da milyonlarca yıllık buzullar küresel ısınmaya bağlı olarak sürekli ve hızla eriyor. Hakkari buzulları Türkiye’nin en büyük, en görkemli ve en yaşlı buzulları olarak biliniyor.

Doğal yaşam tehdit altında

Hakkari’deki buzulların erimeye başlaması, doğal yaşamı da tehdit etmeye başladı. Cilo dağları buzullarında bulunan endemik birçok bitki ve hayvanın da yaşamını tehlikeye girecek.

Cilo buzullarını yıllardır takip eden, Hakkari bölgesinde dağcılık, doğa sporları ve fotoğrafik belgesel çalışmaları yapan Hacı Tansu’ya göre, Hakkari de milyon yıllık buzullar mevcut olduğunu söyledi.

“Hakkari buzulları 20 bin yıllık buzullar değil”

Hakkari’de bulunan buzullara 20 bin yıllık buzullar diye bahsedildiğini, ancak bunun doğru olmadığına dikkat çeken, Hacı Tansu,  doğru olan bu buzulların milyon yıllık olduğu ve 20 bin yıldır erime geçmiş olduğunu belirtti.

Buzulların, Hakkari de özellikle Cilo küme dağları vadilerinde yoğun bir şekilde bulunduğunu altını çizen Tansu,  “Bir de Yüksekova ve Şemdinli arasında bulunan Çarçelan dağları dediğimiz ve Kırmışıtaş buzul gölünün kuzey yamacında üç tane büyük ve diğer buzullara nazaran daha az erimiş buzullar mevcuttur” dedi.

“Buzullarda ciddi değişimler söz konusu”

Buzulların oluşum ve bulunan bölge itibari ile farklılık gösterdiğini belirten Tansu,  “Hakkari buzulları da “Sirk Buzullar” ve “Vadi Buzulları”dır. Bu buzulların her iki türü de hareketli buzullardır. Erimeye ve yer şekillerine bağlı olarak hareket ederler. Örneğin 1984 yılında yapılan araştırmalarda elde edilen görüntüler, sonraki yıllarda tırmanış yapan dağcıların çektiği fotoğraflar ve son 9 yıldır bizim yaptığımız çalışmalar ile elde ettiğimiz görüntülerde görüyoruz buzullarda ciddi değişimler söz konusudur” şeklinde konuştu.

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE

https://www.indyturk.com/node/295981/haber/t%C3%BCrkiye%E2%80%99nin-en-b%C3%BCy%C3%BCk-buzulu-eriyorGÖZDEN KAÇIRMAYIN