Ana Sayfa DÜNYA ABD YENİDEN PARİS İKLİM ANLAŞMASI'NDA

ABD YENİDEN PARİS İKLİM ANLAŞMASI’NDA

ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’daki ilk icraatlarından biri, Paris İklim Anlaşması’na geri dönme sürecini başlatmak oldu. ABD bugün Birleşmiş Milletler’i bilgilendirerek resmen anlaşmaya döndü. Biden’ın selefi Donald Trump anlaşmadan çekilme kararı almıştı.

2016’da yürürlüğe giren anlaşma, iklim değişikliğiyle mücadelede yaklaşık 200 ülkeyi bir araya getirmişti.

Paris İklim Anlaşması, küresel sıcaklık artışının sanayi öncesi dönemdekine kıyasla 2 derecenin altında tutulmasını, tercihen 1,5 derecenin hedeflenmesini öngörüyor.

Anlaşmayla her ülke karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini kendisi belirliyor. Niyet edilen ulusal katkı (NDC) olarak adlandırılan bu hedeflerin, beş yılda bir gözden geçirilmesi planlanıyor.

Zengin ülkelerin, iklim değişikliğine uyum sağlayabilmeleri ve yenilenebilir enerjiye geçmeleri için yoksul ülkelere yardım etmesi öngörülüyor.

Birleşmiş Milletler uzmanları, sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlamanın, küçük ada devletlerinin sular altında kalmasını önleyebileceğini söylüyor. Uzmanlar ayrıca bunun milyonlarca insanın aşırı hava olaylarına maruz kalmasını önleyebileceğini ve Kuzey Kutbu’nda yazın buzların erimesini sınırlayacağını belirtiyor.

ABD, neden çekilmişti, nasıl dönecek?
Eski ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmadan çekilme niyetini 2017’de açıklamıştı. Trump, Hindistan ve Çin gibi ülkeler fosil yakıtlar kullanırken ABD’nin karbon salımlarını sınırlamasının adil olmayacağını söylemişti.

ABD, 4 Kasım 2020’de anlaşmadan resmen çekildi. Atmosfere en fazla sera gazı salan ülke olan ABD, anlaşmadan çekilen tek ülke oldu.

Yeni yönetim, anlaşmanın koşullarını kabul ettiğine ilişkin bir belge imzaladı. Birleşmiş Milletler’e gönderilen belgeyle ABD, 30 gün içinde anlaşmaya yeniden dahil olmuş olacak.

Başkan Biden, seçim kampanyası döneminde iklim değişikliğiyle mücadele ve anlaşmaya dönüşün ana öncelikleri olacağını açıklamıştı.

Biden’ın iklim değişikliği konularındaki özel temsilcisi John Kerry, Twitter mesajında “Biden Amerika’nın itibarını ve kararlılığını yeniden tesis ediyor” dedi ve dünyanın küresel ısınmayla mücadele hedefini büyütmesi çağrısında bulundu.

KAYNAK: BBC

GÖZDEN KAÇIRMAYIN