Ana SayfaDÜNYAİKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HAYVANLARDA TOPLU ÖLÜME NEDEN OLUYOR

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HAYVANLARDA TOPLU ÖLÜME NEDEN OLUYOR

İklim değişikliğinin canlı hayatı üzerinde yıkıcı etkisine dikkat çeken uzmanlar, Yeni Zelanda’da yüzlerce küçük mavi penguen ölüsünün sahillere vurduğunu, bunun da iklim değişikliğinden kaynaklandığını ifade etti.

İklim değişikliği, dünyanın her yerinde hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde ölümcül etkilere sahip bir felaket. Bunun son örneği Mayıs ayında Yeni Zellanda’da görüldü. Yüzlerce küçük mavi penguen ölüsü kıyıya vurdu. Uzmanlar, buna iklim değişikliğinin ölümcül etkilerinin neden olduğunu ifade ederken, ölümlerin nedeninin kesin olarak belirlenmesi için araştırma başlatıldı.

Araştırmanın ilk sonuçları hakkında bilgiler veren Yeni Zelanda Koruma Departmanında baş bilim danışmanı olan Graeme Taylor, “Bütün kuşlar normal ağırlığın en az yarısı kadardı, karınlarında hiç yağ yoktu ve kas dokuları zayıftı” dedi. Hastalık ve biyotoksinleri tespit etmek için kuşlar üzerinde testler yapıldığını belirten Taylor, iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan olağandışı durum nedeniyle kuşların açlıktan öldüğünün tahmin edildiğini söyledi.

Taylor; “Küçük mavi penguen gibi hayvanların şiddetli hava koşullarından ölmesi olağandışı olmasa da, şimdi bu kadar sık ​​ve bu kadar yüksek sayıda ölmeleri endişe verici. Bu büyüklükteki toplu ölümler. altı yılda üç kez değil, genellikle on yılda bir gerçekleşir” dedi.

YÜKSELEN SICAKLIKLAR GIDA ZİNCİRİNİ BOZUYOR

Yükselen sıcaklıkların hayvanlar aleminde daha az gıdaya, daha az üremeye ve doğal vahşi yaşamdaki olumsuz değişiklikler nedeniyle birçok türün hayatta kalma oranlarında düşüşe neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “İklim değişikliğinden kaynaklı olarak artan yağış, sel gibi felaketler, daha sık ve aşırı hava olaylarına neden oluyor. Aşırı hava olayları, ekosistemlerin ve habitatların önemli parçalarını yok edebileceğinden, vahşi yaşam üzerinde zararlı etkilere sahip” diyor.

TOPLU HAYVAN ÖLÜMLERİ ARTTI

Bu arada dünyanın pek çok yerinde iklim değişikliğinden kaynaklı toplu hayvan ölümleri yaşanıyor. Son olarak, ABD’de, güneybatı Kansas’taki besi alanlarında, aşırı sıcaklık stresinden binlerce sığırın öldüğü bildirildi. Ölüm olayları ile ilgili konuşan Kansas Eyalet Üniversitesi’nden AJ Tarpoff, “Evet, sıcaklıklar yükseldi. Bunun canlı hayatında daha olumsuz etkilere yol açmasının nedeni nemde yaşanan artıştı. İklim değişikliği nedeniyle, rüzgar hızları da önemli ölçüde düştü. Bu batı Kansas için alışılmamış bir durum” diye konuştu.

SEZGİN AKKOYUN- HABER MERKEZİ

GÖZDEN KAÇIRMAYIN