Ana SayfaORMAN VE SUDATÇA'DAKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

DATÇA’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Datça’da dün çıkan ve binlerce ağacımızın yanmasına neden olan orman yangını hakkında açıklama yaptı. Kirişçi; ‘Yangın kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları başlamış ve gerektiği sürece çalışmalar sürdürülecektir.’ dedi.

SEZGİN AKKOYUN- Muğla’nın Datça ilçesiMesudiye Mahallesi’nin Kocadağ mevkii adı verilen bölgesindeki ormanlık alanda, dün yangın çıkmıştı. İlk belirlemelere göre elektrik kaynaklı çıkan yangına, dün gece boyunca karadan ve gece görüşlü helikopterlerle havadan müdahale edildi. Ekipler, rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangının yayılmasını önlemek amacıyla sabaha kadar yoğun bir şekilde çalıştı. 

Ancak yangın şiddetli rüzgar nedeniyle kısa sürede yerleşim yerlerini de tehdit etmeye başladı. Kabaklarlı Plajı’na kadar ilerleyen yangının yerleşim bölgelerini tehdit etmesi üzerine jandarma bölgede tahliye kararı aldı. Ekipler, Hayıtbükü ve Kabaklarlı çevresindeki yerleşim birimlerinde yaşayan vatandaşlar ve turistlerden bölgeyi tahliye etmelerini istedi.

Jandarmanın uyarısı üzerine bölgede bulunan siviller, kendi imkanlarıyla bölgeden ayrıldı. Vatandaşlar, ekipler tarafından Palamutbükü’ne yönlendirildi. Yaklaşık 2 bin kişinin bölgeyi terk ettiği, yöredeki otel ve mekan işletmecilerinin ise kalmayı tercih ettikleri belirtildi. Yangın nedeniyle 20’ye yakın konutun zarar gördüğü, diğer bölgelerdeki çalışmalarla birlikte toplamda 3 bin 250’ye yakın kişinin yangın nedeniyle tahliye edildiği kaydedildi.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada; yangında 10 uçak, 17 helikopter, 179 arazöz, 29 iş makinesi, 21 ilk müdahale aracı, 1466 personel ve 130 gönüllü görev aldı. Belediyelerin itfaiye ekipleri ile askerler de söndürme çalışmalarına destek verdi. Yangında yaklaşık 600 hektara yakın  bir alan zarar gördü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  yangından 19 kişinin etkilendiğini duyurdu. Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Muğla Datça’daki orman yangını maalesef devam ediyor. Şu ana kadar olaydan 19 kişi etkilendi. 9 kişinin tedavisi halen sürüyor, 9 kişi taburcu edildi, 1 kişi ise tedaviye ihtiyaç duymadı” dedi. 

BAKAN AÇIKLADI: “YANGIN KONTROL ALTINDA”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci; Muğla’nın Datça ilçesindeki yangına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yangının kontrol altına alındığını belirten Bakan Kirişci, soğutma çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Bakan Kirişci, yangında 10 evin zarar gördüğünü, insan can kaybının olmadığını belirtti. Bakan Kirişçi, “Yangın kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları başlamış ve devam edecektir” dedi.

ÇEŞME VE BERGAMA’DAKİ YANGINLAR DA KONTROL ALTINA ALINDI

Öte yandan, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Mahallesi Kutlu Aktaş Barajı yanındaki makilik alanda ardından da Ovacık Mahallesi’nde çıkan yangınlar sabaha kadar sürdü. Yangınlara  İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ve belediyelere bağlı itfaiyeciler kısa sürede müdahale etti. Yangınlar günün ilk ışıklarıyla yapılan müdahalelerin ardından tamamen kontrol altına alındı. İki yangında toplamda 120 hektar alan zarar gördü.

Bir diğer yangının adresi ise İzmir Bergama idi. İzmir-Çanakkale Otoyolu üzerinde, Dikili istikametinde yol kenarında bir TIR’da çıkan yangın kuvvetli rüzgarla birlikte ormanlık alana sıçradı. Yangında alevler bölgedeki süt fabrikasına sıçradı. Çiftlikteki hayvanlar, tahliye edildi. Yangın kontrol altına alındı.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN