Ana SayfaORMAN VE SU“CAM GİBİ DENİZLER” İÇİN 100 BİN TON ATIK TOPLAYACAKLAR

“CAM GİBİ DENİZLER” İÇİN 100 BİN TON ATIK TOPLAYACAKLAR

Cam sektörünün tanınmış firmalarından Yorglass ile denizlere yönelik çalışmalarıyla bilinen TURMEPA Derneği, işbirliği yaparak denizlerdeki yaklaşık 100 bin litre atığın toplanmasına katkı sağlayacak.

Yorglass, Birleşmiş Milletler 2022 Uluslararası Cam Yılı’nda sürdürebilirlik için önemli bir adım daha atarak “Cam Gibi Denizler” projesini hayata geçirdi. Yorglass, ülkemizin kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlere sahip yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 28 yıldır yol alan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA iş birliğinde, Marmaris koylarında teknelerden sıvı atıkların toplanmasına destek olacak. Atık toplama teknesi, tüm yaz boyunca denizde kalarak yaklaşık100 bin litre atığın toplanmasına katkı sağlayacak.

Yorglass’ın sürdürülebilirlik kültüründen gelen anlayışla yeni projeler hayata geçirdiklerini söyleyen Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Birleşmiş Milletler 2022 yılını ‘Uluslararası Cam Yılı’ ilan etti ve camın sürdürülebilir yaşam açısından ne denli önemli olduğuna dikkat çekti. Denizler, tüm canlılar için yaşamı destekleyen en önemli ekosistem. Ancak plastik başta olmak üzere petrol sızıntıları, zehirli atıklar ve pestisitler gibi faktörler tüm dünyada denizleri,okyanusları ve doğal yaşamı tehdit ediyor. Son yıllarda hızla artan plastik kullanımı hem insan sağlığı hem de çevre açısından büyük riskleri beraberinde getiriyor. Tamamen doğada bulunan ham maddelerden üretilen cam ise çevreye katkıda bulunuyor, enerji tasarrufu sağlıyor. Cam, tek kullanımlık plastik tüketimine oranla daha çok tercih edilen ve döngüsel ekonomiyi destekleyen bir malzeme olarak günlük yaşamda evlerimizden fabrikalar ve ofislere kadar birçok alanda kullanılıyor. Kalitesinden ödün vermeden sonsuz sayıda geri dönüştürülebilir bir malzeme olduğu için sera gazı emisyonlarının azaltılmasında da etkin rol oynuyor. Her sektörün önemli girdileri arasında yer alan cam, insan hayatının hemen her anına dokunan bir ürün. Yorglass olarak, Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Cam Yılı hedeflerine ilişkin heyecanla bir dizi proje üzerinde çalışıyoruz. Denizlerin korunmasını ulusal öncelik haline getirmek için faaliyet gösteren TURMEPA ile iş birliği içinde başlattığımız ‘Cam Gibi Denizler’ kampanyası da Yorglass’ın kapsayıcı sürdürülebilirlik bakış açısının ürünü. TURMEPA’nın denizlerikorumaçalışmalarına destek verirken bu konunun yaşam için önemine dikkat çekmek ve toplumun tüm kesimlerinde farkındalık yaratmak istiyoruz.”

DenizTemiz4 teknesi yaklaşık 100 bin litre sıvı atık alımı yapacak
Yorglass iş birliği ile ilgili açıklamalarda bulunanTURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ise şunları söyledi:“TURMEPA olarak 28 yıldır dünyamız, denizlerimiz ve yarınlarımız için iyilik hikâyeleri yazıyoruz. Gelecek nesillere daha mavi denizler bırakabilmek için çevreye duyarlı, deniz dostu binlerce gönüllümüz ve destekçilerimizle birlikte mücadele ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz tüm projelerin sürdürülebilir, uzun soluklu ve kalıcı hale gelmesini çok önemsiyoruz. Doğal bir hammaddeden üretilen çevre dostu bir ürün olan cam, bu benzersiz yönüyle hem atık üretmiyor hem de karbon emisyonlarının artmasını önlüyor. Bu nedenle Yorglass ile ‘Uluslararası Cam Yılı’ dolayısıyla yaptığımız bu iş birliği bizim için çok değerli. Yorglass sponsorluğunda sezon boyunca faaliyet gösterecek olan DenizTemiz4 teknemiz, yaklaşık 100 bin litre sıvı atık alımı yaparak bölgede deniz turizminden kaynaklanan kirliliğin önüne geçilmesine katkıda bulunacak. TURMEPA olarak bu çalışmalarımızla 28 yılda 43 milyon litre sıvı atığın denizlerimize karışmasını önledik. Bu hizmet ile yatlar ve turistik teknelerden toplanan atık suyun denize karışması engelleniyor, deniz canlılarının yaşam alanı korunuyor ve biyoçeşitliliğin devamlılığı sağlanıyor. Her zaman dile getirdiğimiz gibi aldığımız iki nefesten birini denizlerimiz sağlıyor. Bilimsel araştırmalara göre ihtiyacımız olan oksijenin yüzde 50 ila 70’i denizlerimiz tarafından üretiliyor. Bu nedenle Yorglass’ın Marmaris Körfezi’nin temiz kalması için verdiği destek sadece denizdeki değil, karadaki yaşamın devamı için de büyük önem taşıyor. TURMEPA’ya verdikleri bu değerli destek için Yorglass’a teşekkür ediyor ve iş birliğimizin uzun yıllar devam etmesini diliyoruz.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN