Ana SayfaDÜNYAKATAR'DA ŞAŞIRTICI BİR YEŞİL MACERA: MANGROVLAR

KATAR’DA ŞAŞIRTICI BİR YEŞİL MACERA: MANGROVLAR

 UNESCO’nun Uluslararası Mangrov Ekosistemini Koruma Günü’nde Katar’ın mangrov ormanlarının biyoçeşitlilik için önemine vurgu yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, Katar’ın mangrovlarının ülkenin biyoçeşitliliği için büyük bir önem teşkil ettiğini ve iklim değişikliğine karşı koymada kritik öneme sahip sürdürülebilir bir tatil noktası olduklarını vurguladı.

Gri veya beyaz mangrov ağaçları olarak da bilinen ve Katar’daki mangrov ormanlarında baskın tür olan Avicenna Marina, ülkenin en değerli gizli mücevherleri arasında ve başkent Doha’dan kaçarak yeşil bir vahaya ulaşmak isteyen tatilciler için popüler bir destinasyon. 

Katar Üniversitesi Çevre Bilimleri Doçenti Prof. Dr. Mehsin Alyafei Katar’ın mangrovları ile ilgili şunları söylüyor: “Katar’ın mangrovları, iklim değişikliğine karşı savunmada gezegenimizi koruyan önemli bir ekosistemdir. Tatlı suya ihtiyaç duymadan çöl ortamımıza mükemmel bir şekilde adapte olmuş durumdalar ve atmosferden çok fazla karbon emiyorlar. Yıllar içinde mangrovların turistler, fotoğrafçılar, kuş gözlemcileri ve maceracılar için uğrak bir nokta haline geldiğini fark ettim. Mangrovlar birçok öğrenci ve bilim adamı tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.” 

Sürdürülebilir ve popüler tatil noktası

Katar’ın mangrov ormanları, başkent dışındaki görülmesi gereken en popüler yerler arasında bulunuyor. Doha’nın kuzeyinde yer alan yemyeşil Al Thakira mangrovları, arabayla sadece 45 dakikalık kısa bir mesafede. Kuş gözlemciliğine heves duyanlar ise doğa koruma alanının yanında yer alan, bir zamanlar mor boya üretimi için önemli bir yer olan ve geçmişi M.Ö. 200’e kadar uzanan bir balıkçı kampı olan Mor Ada’nın ahşap yürüyüş yolları boyunca dolaşabilirler. 

Bölgedeki birçok tur operatörü kano ve ayakta kullanılan paddle board kiralama hizmeti veriyor. Ziyaretçilerin önceden rezervasyon yaptırmaları ve deniz seviyesini kontrol etmeleri tavsiye ediliyor çünkü mangrovları keşfetmek için en iyi zamanın gelgit etkisiyle denizin kabardığı zamanlar olduğu biliniyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN