Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLAR"AB ÜLKELERİNİN ALDIĞI ÖNLEMLERİ, BİZ DE BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRMELİYİZ"

“AB ÜLKELERİNİN ALDIĞI ÖNLEMLERİ, BİZ DE BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRMELİYİZ”

Dünya Doğa Koruma Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, “Mevsim normallerinin üzerine çıkan hatta Avrupa’da ölümlere neden olan yüksek sıcaklıklar, ülkemizde de soğutma amaçlı enerji tüketiminde önemli artışlara dolayısıyla yüksek enerji faturalarına neden oluyor. Yüksek enerji ihtiyacı, dünyaya daha çok zarar anlamına geliyor. 

Bugün 28 Temmuz Dünya Doğa Koruma Günü. Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, bu önemli gün dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Eruslu’nun iklim değişikliği ve enerrji tasarrufu konusunda önemli uyarılarda bulunduğu açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi.

“Enerji dengelerinin geldiği nokta ve küresel ısınma nedeniyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Fransa, Almanya, İtalya gibi Avrupa ülkelerini enerji verimliliğini sağlamaya yönelik ciddi adımlar atmaya yöneltti. Enerjisinin büyük bölümünde dışa bağımlı olan bir ülke olarak toplam enerjimizin yüzde 32,7’lik payını binalarda kullanıyor, bunun da yüzde 80’ini ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiyoruz. Enerji faturamız her geçen gün kabarıyor. 2022 yılı için sadece Ocak – Mart döneminde enerji ithalatımız 25 milyar doları buldu. AB ülkelerinin bugün aldığı önlemleri, biz de bir an önce hayata geçirmeliyiz.

Kredi süresi olan 60 ayın sonunda sera gazı azaltımı 13,5 milyon ton CO2 mertebelerinde hesaplanıyor. Bu tasarruf; 124.000 adet ağaçtan oluşan 50.000 dönüm orman alanının 5 yıl boyunca yuttuğu CO2 miktarına eş değer. Öte yandan sadece binaların enerji verimli hale getirilmesiyle (en az C sınıfı binalar) her yıl 9-10 milyar dolar tasarruf elde etme potansiyelimiz var.

“Yaşadığımız bölgenin iklim koşullarına uygun kalınlıkta ısı yalıtımı yaptırarak, A ve B sınıfı binaları hedeflemeliyiz. Antalya ve İzmir gibi sıcak iklim bölgelerinde 6-8cm, İstanbul gibi ılıman iklime sahip bölgelerde 9-10cm, Ankara gibi soğuk olan yerlerde 10-12cm ve Erzurum gibi çok soğuk olan yerlerde 14-15cm kalınlıklarda yalıtım yapmamız gerekiyor. Böylece konutlarımızın enerji verimliliğini yükseltirken, yatırım anlamında da kredibilitesini ve enerji sınıfını da artırmış oluruz. Mevzuatlarımızın bu bakımdan yenilenmesine ihtiyaç var.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN