Ana SayfaUncategorizedÇEKİRGE TERAS’TA İLK FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

ÇEKİRGE TERAS’TA İLK FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 30 yılı aşkın süredir atıl halde duran Çelik Palas Oteli ek binalarının bulunduğu alanda hayata geçireceği Çekirge Teras Projesi’nde ilk fidan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından dikildi.

İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından projesi 1930’da hazırlanan ve 1935 yılında hizmet vermeye başlayan Çelik Palas Oteli’nin kapasitesinin artırılması amacıyla 1988 yılında yapımına başlanan, tamamlanamayınca da yıllardır görüntü kirliliğine yol açan ek binaların bulunduğu alan, ayrıcalıklı bir proje ile kente kazandırılıyor.

Yıllardır kentin en prestijli caddesinde harabe halinde bir beton yığını olarak duran ek binaların bulunduğu alanın kente kazandırılması için 2019 yılında Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında 2020 yılı ağustos ayında Bakan Murat Kurum’un da katıldığı törenle başlayan yıkımlar tamamlandı. Sosyal ve kültürel olarak bölgenin tekrar eski günlerine kavuşması amacıyla bölgeye ayrıcalıklı bir proje hazırlandı. Hazırlanan projede 86 bin 150 metrekare olan inşaat alanı yüzde 55’lik azalışla 39 bin 157 metrekareye indirildi. Mevcut 22 bin 170 metrekare olan peyzaj alanı ise yüzde 41’lik artışla 31 bin 370 metrekareye çıkarıldı.

Bursalıların merakla beklediği projede, ilk fidanı ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum diktiBakan Kurum, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve beraberindeki Bursa Valisi Yakup Canbolat, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve parti temsilcileriyle birlikte Çekirge Teras Sosyal Kültürel Tesis ve Millet Bahçesi’nin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. 

Yapılan millet bahçesiyle birlikte Bursa’nın merkezinde bir ekolojik koridoru da hayata geçirmiş olacaklarını ifade eden Bakan Kurum, “Kültürpark’taki Millet Bahçesiyle başlayıp Çekirge Teras Projesi’yle devam eden; aslında Uludağ’ın esintisini şehre alabileceğimiz bir ekolojik koridoru oluşturmuş olacağız. Bursa’nın 2023’ünü hayal ediyorum. Buradan Ulu Camii güzergahına doğru gittiğimizde solumuza baktığımızda Selçuklu’dan kalma bir eseri, sağımıza baktığımızda Osmanlı’dan kalma bir eseri, hanlarımızı, hamamlarımızı göreceğiz. Ulu Cami etrafında tarihe vefa ve geçmişe saygı anlayışıyla yürüttüğümüz kentsel yenileme projesini de Bursa’ya kazandırdığımızda, şehre gelen vatandaşlar bir gün daha fazla vakit geçirmek, tarihi aksta daha fazla gezmek isteyecek. Bursa’nın yıllardır hayal ettiği ve beklediği bu projeyi, Bursalılara kazandırmış olacağız. Bu projeleri çok çok önemsiyorum. Biz de yakından takip ediyoruz. Şimdiden Bursa’ya hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Bakan Murat Kurum, Başkan Alinur Aktaş ve beraberindekiler daha sonra anı olarak kütüğe isimlerinin bulunduğu plakaları çaktı. Ardından Bakan Kurum ve yanındakiler ilk fidanı toprakla buluşturarak can suyunu verdi.

default

GÖZDEN KAÇIRMAYIN