Ana SayfaDİĞERKAPLAN NESLİ TEHLİKE ALTINDA

KAPLAN NESLİ TEHLİKE ALTINDA

Dünyanın en tanınmış hayvan türlerinden biri olan kaplanlar, sağlıklı bir ekosistemin devamlılığında önemli bir role sahipler ancak doğal ortamında yaşayan kaplan sayısı ne yazık ki tehlike altında.

Günümüzde kaplanlara sadece 10 ülkede rastlanıyor ve kaplan nüfusu geçtiğimiz yüzyıla göre %95 oranında azalırken bilim insanları bu rakamı bir kırılma noktası olarak tanımlıyor. Çin Takvimine göre 2022’nin Kaplan yılı olması, kaplanları yok olma eşiğinden kurtarmak için 2010 yılında tüm dünyayı biraraya getirdi. 2022 yılına kadar kaplan nüfusunu 2 katına çıkarmak hedefiyle çıkılan bu yolda son 12 yılda hükümetler, çevre örgütleri, doğa koruma uzmanları, yerel halk gibi birçok bileşenin ortak mücadelesiyle gerçekleştirilen yoğun koruma çalışmaları sayesinde büyük bir başarı elde edildi ve bugün Nepal başta olmak üzere birçok bölgede kaplan sayısı neredeyse iki katına çıktı!

Kaplanları korumak neden önemli?
Kaplanların yaşam alanları, aynı zamanda 800 milyondan fazla insanın su kaynağı. Bu ormanları koruyarak, düşük maliyetle kuraklıkları önlemek, taşkınları azaltmak ve iklim değişikliğinin etkilerini sınırlamak da mümkün. Kaplanların doğal yaşam alanı iklim için hayati öneme sahip. Rusya’nın uzak doğu bölgesinde kaplanlar için korunan ormanlar, yılda 25.000 arabanın karbon emisyonuna eşdeğer karbon salınımını emer.

Kaplanları korumak aynı zamanda ormanları, milyonlarca insanın su kaynaklarını ve bu alanda yaşayan gergedan, fil, orangutan gibi tehdit altındaki pek çok türü de korumak anlamına geliyor. Kaplanlar dünyamızın hassas ekosisteminin bir parçası, onların yaşam alanlarını korumazsak gezegenimizi ayakta tutan hassas dengeler de bozulur. Tam da bu nedenle, birçok bileşenin ortak mücadelesi ve yoğun emeğiyle gerçekleştirilen doğa koruma çalışmaları hayati önem kazanıyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN