Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MARMARİS YANGINI KONTROL ALTINDA - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUMARMARİS YANGINI KONTROL ALTINDA

MARMARİS YANGINI KONTROL ALTINDA

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün başlayan ve rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılan orman yangını ile ilgili bir açıklama yapan Muğla Valisi Orhan Tavlı “Marmaris’teki orman yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarına başlandı” dedi.

Marmaris ilçesi Yalancıboğaz mevkiinde kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanda, dün saat 12.30 sıralarında yangın çıkmıştı. Alevler, kuvvetli rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılmış ve gece boyu devam etmişti.

Yangın ihbarı üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü, AFAD, Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri sevkedilmiş, havadan ve karadan söndürme çalışmaları başlatılmıştı. Yapılan açıklamada, söndürme çalışmalarına 13 helikopter, 8 uçak, 20 arazöz ve 200 orman işçisinin katıldığı belirtilmişti.

Bu arada ilerleyen saatlerde Antalya, Ankara, Adana, Aydın, Çanakkale, Denizli, Mersin ve İzmir’den takviyelerle birlikte uçak 14’e, helikopter 34’e, arazöz 83’e orman işçisi sayısı 714’e yükseldi. Muğla Büyükşehir Belediyesi de yaptığı açıklamada, 97 personel ve 54 araçla söndürme çalışmalarına destek olduklarını bildirdi. Hava araçlarının su almasını kolaylaştırmak için Sahil Güvenlik ekipleri tarafından denizde koridor oluşturuldu.

Gece boyunca devam eden yangın, Aksaz mevkiindeki askeri bölgeye yaklaşınca, lojmanlarda yaşayan asker yakınları tahliye edildi. Alevlere gece de karadan müdahale edildi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havadan müdahale başladı. Balan Dağı sırtlarında süren yangının kontrol altına alınması için ekiplerin yoğun müdahalesi sürerken, bir açıklama yapan Muğla Valisi Orhan Tavlı, “Marmaris´te meydana gelen orman yangınını kontrol altına alabilmek için tüm ekiplerimiz canla başla mücadele etti. Ormanın kahramanları son alev sönene kadar yeşil vatanı korumak için gece gündüz demeden mücadele etti. Yangın kontrol altına alındı” dedi.

HELİKOPTER DÜŞTÜ

Bu arada, Kastamonu’dan Marmaris’teki yangına müdahale etmek için yola çıkan, Türk ve Rus uyruklu personelin bulunduğu yangın helikopteri Denizli’de düştü. Kazada, 2 personelin hayatını kaybettiği, 5 personelin yaralandığı belirtildi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN