Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
AMAZON YANGINI BÜYÜYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDÜNYAAMAZON YANGINI BÜYÜYOR

AMAZON YANGINI BÜYÜYOR

Brezilya’daki Amazon ormanlarında çıkan yangınlar, yeterli önlem alınamaması ve gerekli müdahalelerin yapılmaması nedeniyle haftalardır kontrol altına alınamıyor. Yangınlar Brezilya’dan Peru, Bolivya ve Paraguay’a da sıçradı.

Brezilya Genelkurmay Başkanı Raul Botelho, Para, Rondonia, Roraima, Tocantins, Acre ve Mato Grosso eyaletlerinin yardım talebinin ardından, kuzey Amazon bölgesinde 44 bin askerin yangınlara müdahaleye yardım etmek için hazır bulunduğunu belirtti.

Hangi eyalet için kaç askerin gönderileceği kesin olarak açıklanmazken, Rondonia eyaletindeki Porto Velho yangınları için 12 bin litre su taşıma kapasitesine sahip iki yangın söndürme aracının gönderilebileceğine yer verildi.

Diğer yandan Brezilya Savunma Bakanı Fernando Azevedo, tüm yardımlara açık olduklarını ve ABD’nin yanı sıra Şili’nin yardım önerdiğini söyledi.

Biyolojik çeşitlilik açısından özel öneme sahip Amazonlarda, çıkan yangınlarla birlikte yüzlerce vahşi hayvan da hayatını kaybetti.

Yangınlar Peru, Bolivya ve Paraguay’a sıçradı
Dünya oksijeninin yaklaşık yüzde 20’sini üreten ve “gezegenin akciğerleri” olarak bilinen Amazon ormanlarındaki yangınlar Brezilya’dan Peru, Bolivya ve Paraguay’a da sıçradı.

Güney Amerika basınında çıkan haberlerde, şu ana kadar Bolivya’nın doğusunda yaklaşık 500 bin hektar orman ve otlak alanın kül olduğu belirtildi. Yangınların Bolivya’ya sıçramasının ardından bölge sakinlerinden oluşan gönüllüler, yangınları söndürmek için kovalarla ve şişelerle su taşıdı.

Öte yandan Brezilya Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) dün, perşembe ve cuma günü boyunca bin 663 yeni yangının başladığını duyurmuştu.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN