Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
"YAKILAN CENAZELER ÇEVREYİ KİRLETİYOR" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE SAĞLIK"YAKILAN CENAZELER ÇEVREYİ KİRLETİYOR"

“YAKILAN CENAZELER ÇEVREYİ KİRLETİYOR”

Avustralya’da cenazelerin yakılmasının çevreye zarar verdiğini savunan gruplar, çevre dostu mezarlıkların teşvik edilmesi için harekete geçti. 

Ülkenin Tazmanya Adası’nda yaşayanlar, yakılan cenazelerden oluşan küllerin havaya karıştığını ve hava kirliliğine neden olduğunu belirterek, yakılma işleminin sona erdirilmesini, bunun yerine gömülmenin teşvik edilmesini istedi.

Konuyla ilgili görüş bildiren uzmanlar, “Doğal defin işlemi istiyorsanız belli toprakların sahibi olmalısınız aksi taktirde bunu gerçekleştirmek çok zor. Gruplar oluşuyor, güzel ve doğal şeyler yapmaya çalışıyorlar” diye konuşuyor. .

Cenaze işlemleri sırasında oluşacak çevre kirliliğine karşı önlem alınması gerektiğini savunan çevreciler, yapay çiçekler ve mermer mezar taşlarından da uzak durulmasını savunuyor.

Dünyanın ilk çevre dostu mezarlığı 2014 yılında ülkenin Niort şehrinde hizmete girmiş, 2016 yılında da İsveç’in Borlange kentinde de bu yönde bir adım atılmıştı.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN