Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
KANADA HALKINA 'KAZDAĞLARI' ÇAĞRISI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARKANADA HALKINA 'KAZDAĞLARI' ÇAĞRISI

KANADA HALKINA ‘KAZDAĞLARI’ ÇAĞRISI

Kanada konsolosluğu önünde bir protesto gösterisi düzenleyen Kaz Dağları İstanbul Dayanışması, Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına karşı Kanada halkına destek çağrısında bulundu.

Kanada’nın Levent’teki konsoslosluk binası önünde gerçekleşen açıklamada şu düşüncelere yer verildi:

Doğanın talanına karşı yıllardır mücadele eden dostlarımızı, 47 gündür nöbet tutan, mücadele eden arkadaşlarımızı da buradan selamlıyoruz.

Bizler Kazdağları öncülünde, Salda’da, Hasankeyf’te, ODTÜ’de, Kuzey Ormanları’nda, Munzur’da, Murat Dağı’nda, Fatsa’da, Cerattepe’de ve bunun gibi talan edilen her yerde bir avuç insanın rantı uğruna, ağaçlarımızın kesilmesine, ekosistemin ve yaşam alanlarımızın talan edilmesine karşı direnen insanlarız. Bugün, Kazdağları Kirazlı mevkiinde, Kanadalı Alamos şirketi tarafından devam ettirilen doğa talanının durdurulması talebi ile Kanada İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplandık.

Kapitalist şirketlerin yıllar boyunca yaşam alanlarımıza göz diktiği apaçık ortada. Ama bizler paranın yeşiline karşı doğanın yeşilini savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de olduğu gibi, tüm dünyada kapitalist şirketler ve işbirlikçileri tarafindan doğanın talanı her geçen gün artmakta ve yaşam alanlarımız yok edilmektedir. Türkiye’nin akciğerleri olan Kazdağları gibi Dünyanın akciğerleri olan Amazonlar tarım tekellerinin çıkarları için yangınlarla yok olmanın eşiğinde. Ekonomik krizi bahane ederek bu yangını söndürmeyenler, tarım için binlerce hayvanın içinde barındığı ormanların yanmasına göz yumanlar bilsinler ki; doğaya verilen zarar bizim geleceğimize verilmektedir. Doğaya verilen zarar onunla bir bütün olan tüm canlılara ve insan yaşamına kast etmek demektir, bedeli de çok ağır olacaktır.

Kazdağları ekosisteminde, Kirazlı dışında 29 ayrı yerde daha maden çalışmalarına başlamak için hazırlanan projeler şuan işleme konulmak üzere beklemeye alınmış durumda. Kirazlı’da tanık olduğumuz yıkım tablonun yalnızca çok küçük bir kısmı. Yani bugün Kaz dağlarına sahip çıkmazsak bir felaket bizi bekliyor. Bizler her geçen gün artan mücadelemizle sadece Kirazlı’daki doğa katliamına değil, ülkemizin dört bir yanını yangın yerine çevirecek bütün girişimlere de karşı çıkıyoruz.
Alamos Gold’un Kazdağları’nda siyanürle ayrıştırma yöntemi ile yapacağı altın madenciliğine neden mi karşı çıkıyoruz? Çünkü; şu ana kadar on binlerce ağaç kesilip yok edildi.

1 gram altın için 1 ton toprak kazılır. 1 gram altın için 3 ton su kullanılır. Gezegenimizin ekosistemi bozulurken, ağaçlar kesilip canlılar ölürken, su ve hatta yaşam hakkımız elimizden alınırken, o 1 gram altınların kimlerin ellerinde birikeceğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Toprak yoksa tarım yok, su yoksa yaşam yok, ama altın olmazsa bizlere, halklara bir şey olmaz.
Konsolosluk önünden Kanada Hükümetine ya da Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya değil Kanada vatandaşlarına sesleniyoruz: Kanadalı şirketler siyanürle altın ararken geçmişte Filipinler’de, Guyana’da, Arjantin’de neden oldukları çevre felaketlerinin Türkiye’de tekrarlanmasını istemiyoruz. Bu yerel tahribatlar birleştiğinde Dünya’mızın ekosisteminin yani sonuçta Kanada’nın da etkileneceğini hatta şu anda da etkilendiğini biliyoruz. Bizler Kazdağlarında ve bugün Kanada Konsolosluğu önünde hepimizin doğasını ve yaşam alanlarını savunuyoruz. Siz Kanada yurttaşlarından, Türkiye’de ve dünyanın farklı bölgelerinde doğa katliamları yaparak madencilik faaliyeti sürdüren Kanadalı şirketleri durdurmanızı istiyoruz. Para babaları orada cebine altınları koyarken, Dünyamız yok olmasın diye hepinizi mücadelemize ortak olmaya çağırıyoruz.

Kanada Hükümeti’nin yanı sıra, Türkiye’de bu madenciluk faaliyetlerine, kanunları ve hukuku zorlayarak izin veren, doğayı talana açan siyasi otoriteye ve yetkililere yönelik olarak şu talebimizi yineliyoruz:

Doğanın tahrip edilmesine ve insan yaşamının riske girmesine daha fazla müsaade etmeyin. Alamos’un çalışmalarını durdurun. Alanı koruma altına alın, tekrar eski yaşam biçimine dönebilmesi için gerekli çalışmaları yapın.

Biz, doğa ve yaşam hakları savunucuları olarak temel taleplerimiz yerine getirilmediği sürece mücadelemizi devam ettireceğimizi ve her gün dalga dalga büyüteceğimizi bildirmek isteriz. Unutulmasın ki bizler; halkı dinlemeyen maden şirketlerinden, halkı değil koltuğunu düşünen kamu görevlilerinden daha güçlüyüz çünkü çıkarı uğruna doğayı katledenler bir avuç, biz üreten, çalışan, yaşamı var edenler milyarlarız.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN