Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BLUE PANDA TÜRKİYE’DE YELKEN AÇIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEBLUE PANDA TÜRKİYE’DE YELKEN AÇIYOR

BLUE PANDA TÜRKİYE’DE YELKEN AÇIYOR

WWF’in Blue Panda yelkenlisi Türkiye’ye ulaştı. Daha sağlıklı ve iyi korunan bir Akdeniz için yelken açan tekne Akdeniz’de plastik kirliliğine dikkat çekiyor. Blue Panda 13-28 Eylül tarihlerinde İstanbul’da; 4 Ekim’de İzmir’de ve 10 Ekim’de Kaş’ta olacak. Seyahatinin en uzun bölümünü Türkiye’ye ayıran yelkenlinin programında sanattan, spora ve farklı bilinçlendirme çalışmalarına pek çok etkinlik yer alıyor.

WWF’in Blue Panda yelkenlisi, “daha iyi korunan bir Akdeniz” fikrinden hareketle çıktığı yolda Türkiye’ye ulaştı. Aşırı tüketim ve plastik kirliliği, çağlar boyunca medeniyetlerin beşiği ve zengin çeşitlilikte deniz canlılarının yuvası olan Akdeniz’in doğal zenginliğini tehlikeye atıyor. WWF’in Blue Panda yelkenlisi bu duruma dikkat çekmek için Haziran ayında Fransa’dan başladığı yolculuğuna Kasım ayına kadar devam edecek. Şimdiye kadar İtalya, Yunanistan ve Fransa’yı ziyaret eden yelkenli, Türkiye etkinliklerinin ardından Tunus ve Fas’ı ziyaret edecek.

Blue Panda bir yandan tehdit altında olan deniz yaşamı ile ilgili bilimsel araştırmalar yaparken, diğer yandan ziyaret ettiği kıyı kentlerinde ve özellikle de turistik merkezlerde Akdeniz’i tehdit eden plastik ve petrol kirliliği ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları sürdürüyor ve kitleleri harekete geçirmeye çalışıyor. 

Blue Panda’yı Ziyaret Edin

Blue Panda’nın Türkiye etkinlikleri 14 Eylül’de İstanbul’da başlıyor. Akdeniz seyahatinin en uzun bölümünü Türkiye’ye ayıran yelkenlinin programında sanattan spora ve farklı bilinçlendirme çalışmalarına pek çok etkinlik yer alıyor. Blue Panda 14-28 Eylül tarihlerinde İstanbul’da; 4 Ekim’de İzmir’de ve 10 Ekim’de Antalya Kaş’ta olacak. Türkiye sularında yelken açtığı süre boyunca Blue Panda’da denizlerdeki plastik kirliliği, deniz koruma alanları, Boğaz’da yunus gözlemi ve balıkçılık gibi pek çok farklı konuda etkinlikler yapılacak.

Denizlerimize her yıl 8 milyon ton plastik karışıyor

Yelkenlinin Türkiye etkinliklerinin ortak noktası Akdeniz’deki plastik kirliliği olacak. WWF’in geçtiğimiz yıl yayımlanan ‘Plastik Kapanından Çıkış: Akdeniz’i Plastik Kirliliğinden Kurtarmak’ başlıklı raporuna göre, Akdeniz’deki atıkların %95’ini plastik maddeler oluşturuyor. Türkiye bir yandan Akdeniz’deki plastik kirliliğinin sorumlularından biri, öte yandan Akdeniz’deki plastik kirliliğinin en çok etkilediği sahiller ülkemizde bulunuyor.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli Blue Panda’nın Türkiye etkinlikleri ile ilgili olarak “Türkiye plastik kirliliğiyle mücadele yönünde son dönemde önemli adımlar attı. Sıfır Atık politikası ve plastik poşetlerin ücretlendirilmesi kararı, ülkemizin bu konuda doğru yolda olduğunu gösterdi. Blue Panda yelkenlisinin ziyareti kapsamında kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmek için çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz”

Pasinli şöyle devam etti: “Elbette sadece vatandaşların adım atması yeterli değil. Mart ayında yayımladığımız Plastik Kirliliğini Hesap Verebilirlik Yoluyla Çözmek raporunda da ifade ettiğimiz gibi sorunun çözümü için devletten yerel yönetime, üreticilerden, STK’lara, akademi camiasına kadar tüm paydaşların sorumluluk üstlenerek adım atmaları gerekiyor.”

WWF tüm dünya liderlerine çok geç olmadan harekete geçmeleri için çağrıda bulunarak 2030 yılına kadar denizlerimizdeki plastik kirliliğini durduracak, küresel ölçekte, bağlayıcı yeni bir Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin hayata geçmesi için imza topluyor. Tüm dünyada yaklaşık 1.5 milyona yakın imza toplanan kampanyaya Türkiye’den de https://www.wwf.org.tr/calismalarimiz/oceans/plastiksiz_denizler/ adresinden imza verilebilir.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN