Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
SAKARYA NEHRİ'NDE NELER OLUYOR? - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUSAKARYA NEHRİ'NDE NELER OLUYOR?

SAKARYA NEHRİ’NDE NELER OLUYOR?

Sakarya Nehri’nde son dönemde yaşanan kirlilik ilin en önemli gündem maddelerinden biri oldu. Çevreye ve insan sağlığına yönelik bir tehdit boyutuna ulaşan bu kirlilik, yerel basının da en çok gündeme getirdiği ve eleştirdiği konu haline geldi.

Gün geçmiyor ki Sakarya basınında Sakarya Nehri ile ilgili bir haber ya da köşe yazısı yer almasın. Ancak ne yazık ki, bu haberler genelde nehirdeki kirlilik ve yaşanan felaket ile ilgili. Nehrin kirli sularından bölgeye yayılan koku ve pislik, özellikle yazın dayanılmaz hal alıyor. Durum böyle olunca da, yerel gazeteler bu konuyu gündeme getirip en kısa zamanda tedbir alınmasını istiyor.

Konu bugün de yerel basının gündemindeydi. Özellikle iki köşe yazarının yazdıkları son derece dikkat çekiciydi;

Bizim Sakarya haber sitesinden Ekrem Topçu, “EKREM YÜCE VE ZEKİ TOÇOĞLU İŞBİRLİĞİ” başlıklı yazısında konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

Eski Adapazarı Belediye Başkanı Erkal Etçioğlu; “Sakarya nehri Sakarya şehri için bir hazinedir” Sözüyle Sakarya nehrinin önemine dikkat çekmişti. Eski Belediye başkanı Erkal Etçioğlu hazine noktasında doğru söz etti! Peki! Hazinenin kıymeti yeterince bilindi mi? Bu hazine iyi korundu mu? Maalesef! Sakarya şehri bu hazinenin kıymetini bilemedi! Kıymeti bilinmeyen Sakarya nehri iyi korunamadı! Sakarya nehrinde son günlerde adeta bir çevre katliamı yaşanıyor!!! Nehre akıtılan sanayi atıkları yüzünden toplu balık ölümleri oluyor! Nehir, her geçen gün kirletiliyor! Kirletilen nehir pis kokuyor! Nehir adeta lağım akıyor! Nehir ve bölge tarımı için tehlike çanları çalıyor!!!

YAZININ TAMAMINI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN OKUYABİLİRSİNİZ

http://www.bizimsakarya.com.tr/ekrem-yuce-ve-zeki-tocoglu-isbirligi-makale,8571.html

Yine aynı sitede Canpolat Kuzey imzasıyla yayınlanan köşe yazısında da şu ifadeler kullanıldı:

Yer Sakarya Nehri; 3. Organizeden atılan kimyasallar nedeniyle ciddi balık ölümleri yaşanıyor ve tabiat burada zarar görüyor, ekolojik sistem bozuluyor. Vatandaşa sorduğumuzda zehirli atıkların gündüz vakti arıtma yapılmadan suya salındığı söyleniyor. Hiçbir tedbir alınmıyor ve tüm bunların neticesinde toplu balık ölümleri oluyor. Günlerdir süren bu katliamın sorumluları kimler? Kırmızı ışıkta geçen vatandaşa yazılan binlerce lira ceza, bu fabrikalara neden yazılmıyor? Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü nerede, bu konunun yakinen takipçisi olacağım, tüm bu işletmelerin kirli atıkları kurallarına ve ekolojik sisteme zarar vermeyecek şekliyle atık haline getirilmesi için elimden geleni yapacağım. Sakarya Nehrine ihanet edilmesine göz yuman halk bu durumdan rahatsız olmuyor mu? Tabiatın tüm dengesini bozarak para kazanmaya çalışanlara söyleyecek pek söz yok aslında. Yeşil ekonomiden kastımız dolar ya da banknot demek değil. Her ne kadar gözlerinde dolar işaretiyle dolaşan birçok insan yeryüzünde özgürce cirit atsa da, benim özellikle bu yazımda ve dünyanın yarısında ilgilendiğim çoğunlukla o değil. Bugünkü para piyasasının erozyonlu ve yıkım dolu tarihçesine baktığımızda ona yeşil değil siyah rengini uygun görürdük. Doğa için verdiğimiz haklı mücadelelerde Sakarya Nehrine ve Sakarya’nın tabiatına zarar verecek bu hususta Sapanca’ da ki Teleferik olayından farksızdır. Çevreye zarar vermek iktisadi bir intihardır!

Yazının tamamını bu linkten okuyabilirsiniz

http://www.bizimsakarya.com.tr/sakarya-nehrine-ne-oluyor-makale,8572.html

GÖZDEN KAÇIRMAYIN