Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ADALAR SIFIR ATIK UYGULAMA BÖLGESİ OLDU - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERADALAR SIFIR ATIK UYGULAMA BÖLGESİ OLDU

ADALAR SIFIR ATIK UYGULAMA BÖLGESİ OLDU

WWF – Türkiye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Adalar Belediyesi işbirliği ile gerçekleşen İstanbul’un Adaları Sıfır Atık Uygulama Bölgesi projesi Büyükada’da yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Proje atık yönetimini iyileştirmeyi, plastik kirliliğini yok etmeyi ve sağlıklı bir deniz ekosistemi oluşturmayı amaçlıyor.

HABER- KAMERA: SEZGİN AKKOYUN

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), uluslararası çevre gündeminin en önemli konularından biri olan plastik kirliliğini önleme çalışmaları kapsamında, Adalar Belediyesi ile önemli bir adım attı. İstanbul’un Adaları Sıfır Atık Uygulama Bölgesi projesi, Büyükada İDO İskelesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla başlatıldı.

Kararlılık ve dayanışma olduğu sürece umut var!

WWF’nin plastik kirliliğine dikkat çekmek için Fransa’dan yola çıkan Blue Panda yelkenlisinin de ziyaret ettiği Büyükada’da İDO İskelesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli kısa bir açış konuşması yaptı. Plastik kirliliğine son vermenin yolunun davranış değiştirmekten geçtiğini vurgulayan Pasinli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adalar Belediyesi’ne işbirlikleri için, ayrıca İDO’ya etkinliğe mekân sağladıkları için teşekkür etti.

Pasinli’den sonra söz alan WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar ise şunları söyledi: “Adalardaki projenin başarılı olması, plastik atıklar konusunda örnek oluşturması açısından çok önemli. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında yürütülen bu çalışma daha farklı ölçekli başka çalışmaların yolunu açacak.”

Plastik atık kirliliğinin çevre ve denizler üzerindeki olumsuz etkilerine de değinen Uğur Bayar şöyle devam etti:

“Ülkemiz ve dünyamız için denizlerimizin bugün karşı karşıya bulunduğu bu tabloyu değiştirmek zorundayız. Bugün burada bu iskelede gördüğümüz tablo aslında, çevre kirliliğiyle ilgili mevcut gidişatı değiştirmenin anahtarıdır. Bakın bugün Bakanlık, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve yerel toplum, burada yaşayan insanlar, hepimiz bir aradayız, dayanışma içindeyiz. Bu dayanışma ve kararlılık sürdüğü müddetçe gelecek için de güçlü bir umut taşımaya devam edeceğiz.”

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ise konuşmasında İstanbul’un adalarının Sıfır Atık Uygulama Bölgesi projesi için pilot bölge seçilmesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve WWF-Türkiye’ye teşekkür etti.

Gül, ülkemizde bir ilk olacak proje konusunda gururlu ve heyecanlı olmalarının yanı sıra sorumluluklarının da farkında olduklarını belirterek şunları söyledi;

“Çevre sorunu bir bilinç, bir kültür, bir eğitim meselesidir. En ötesinde de nefes alıp verme meselesidir. Nefes alıp vermeyi daha da sürdürmek istiyorsak bu sorunun çözümü için hep birlikte, bütün varlığımızla çalışmalıyız. Adamızın pilot bölge seçilmesi,  bizim açımızdan kıvanç verici. Çevre kirliliği meselesinde bugünden sonra daha fazla çalışacağız. Sıfır atık konusunun öneminin ve sorumluluğumuzun farkındayız. Pilot alan olarak çok dersimiz var ve çalışmaya hemen başlayacağız. Bütün kurumlar iş birliği yaparak üstesinden geleceğiz.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sadiye Bilgiç Karabulut ise “İstanbul’un adalarının sıfır atık uygulamasına geçmesi mutluluk verici. Böylelikle diğer adalarımıza, turistik sayfiye beldelerimize örnek olacak bir model üzerinde çalışma fırsatımız olacak.” dedi.

Adalar’da yoğun çalışma başlıyor

Proje kapsamında, belirli yerlere farklı atıklar için kumbaralar yerleştirilecek. Organik atıklar ve geri dönüşebilecek atıklar ayrı ayrı toplanacak. Organik atıklar kompost, gübre haline getirilip park ve bahçelerde kullanılacak. Atıkların evlerde ve işyerlerinde ayrı toplanması için belediyelerce sistem kurulacak. Tek kullanımlık plastik malzemenin tüketilmemesi için çaba gösterilirken, vatandaşlarla işbirliği yapılarak bu malzemelerin kullanımının azaltılması amaçlanacak. Restoranlara, teknelere ve otellere plastik malzeme kullanmamaları için çağrı yapılacak. Alınan sonuçlar belirli performans kriterlerine göre değerlendirilerek gerekli adımlar atılacak.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN