Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ÇARŞAMBALILAR SANTRALE 'HAYIR' DEDİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUÇARŞAMBALILAR SANTRALE 'HAYIR' DEDİ

ÇARŞAMBALILAR SANTRALE ‘HAYIR’ DEDİ

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’ne yapılacak olan Büyokütle Enerji Santrali’ne karşı Samsun Çevre Platformu üyeleri, çevredeki mahalle muhtarları ve vatandaşlar açıklama yaptı

Çarşamba’da kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santrali’ne karşı düzenlenen eylemde ilk konuşmayı Eğercili Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalebay yaptı. Muhtar Kalebay, halkın burada santral istemediğini ve bu santralin yapılmasını durdurmak için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi.

 Daha sonra söz alan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, eylem yapan mahalle sakinleri, ‘Yeşilime Dokunma’ çağrısı yaptı. SAMÇEP Sözcüsü Özdağ,  “İtirazımız öncelikle Samsun Valiliği’ne; bir günde 630 ton yakacak bir tesise nasıl olur da ÇED gerekli değildir kararı verirsiniz? Bu karar kabul edilemez. Çarşamba Ovası’nın kalbine bu tesise nasıl izin verilebilir? DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, kurumların hepsi yazılan bir takım maddelerin arkasına sığınarak bu santralin yapılacağı yeri tarım alanı olmaktan çıkarmış durumdalar. Burada köyler birbirine yakın, evler birbirine yakın, eğer bu santralin yapılmasına izin verilirse bütün ovayı ateşe atarsınız. Bundan sonra da havaalanından Yeşilırmak’a kadar giden bölgede de hiçbir tesise dur diyemezsiniz! ” dedi.

Çarşamba eski Belediye Başkanı Hüseyin Değerli ise  “Ürününüz değerlenecek, istihdam sağlanacak diyerek, insanları kandırmaya çalışıyorlar. Böyle bir santralin istihdam seviyesi 10-15’i geçmez. Günde 30-40 ton ev atığı işlenecek! Isı elde edilecek ham maddeyi nasıl bulacaklar? Bu bölgenin üretimi bu santralin atık ihtiyacını karşılar mı? Türkiye artık çöp ithal ediyor ve konu şu ki; Çarşamba Ovası’nı çöplük yapmak istiyorlar.” diye konuştu.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN