Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
AFŞİN ELBİSTAN'A DİKKAT ÇEKTİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE SAĞLIKAFŞİN ELBİSTAN'A DİKKAT ÇEKTİ

AFŞİN ELBİSTAN’A DİKKAT ÇEKTİ

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, günümüzde görülen hastalıkların yüzde 90’ının çevresel faktörlerden kaynaklandığını belirterek Elbistan’da yaşanan tehditlere dikkat çekti.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, günümüzde görülen hastalıkların yüzde 90’ının çevresel faktörlerden kaynaklandığını belirtti.

MHP’li Aycan, “Türkiye’de sanayi kuruluşları kirliliğin artışında önemli bir etkendir. Sanayi önemli ama daha önemlisi insanın sağlığı. Sanayileşelim ama çevre ve insan sağlığını ihmal etmeyelim.” dedi.

Kirlenen çevrenin, insan sağlığını doğrudan etkilediğini vurgulayan Aycan, artan nüfus, kontrolsüz sanayileşme ve bilinçsiz davranışların kirlenmeyi artırdığını ifade etti ve bu durumun insan için çevresel riskin artması anlamına geldiğine dikkati çekerek, “Eğer çevreyi kontrol etmezsek kanser hastalıklarının artması kaçınılmazdır. Yaşanan kirlilik konusunda Türkiye’nin durumu da iyi değildir. Çevre sağlığı konusunda ülke olarak çok başarılı değiliz.” diye konuştu.

Sefer Aycan, çevre kirliliğin oluşturduğu tabakanın küresel ısınmaya, bunun da iklim değişikliğine sebep olduğunu dile getirdi.

İklim değişikliğinin insanın yaşantısını ve doğal yapıyı doğrudan etkilediğini vurgulayan Aycan, “Özellikle sanayiden kaynaklı kirliliğe dikkat etmek gerekiyor. Devletin, kirliliğin bertaraf edilmesi yönünde sağladığı desteğe rağmen bu hassasiyete riayet etmeyen birçok kuruluş var. Türkiye’de sanayi kuruluşları kirliliğin artışında önemli bir etkendir. Sanayi önemli ama daha önemlisi insanın sağlığı. Sanayileşelim ama çevre ve insan sağlığını ihmal etmeyelim.” değerlendirmesinde bulundu.

AFŞİN ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ’NE DİKKAT ÇEKTİ

MHP’li Aycan, seçim bölgesi Kahramanmaraş’ta yaşanan çevre kirliliğine neden olan etmenlere de değindi. Kahramanmaraş’ın havası en kirli 10 ilden birisi olduğuna işaret eden Aycan, Aksu Çayı ve Ceyhan Nehri’nin kirliliği, Afşin Elbistan Termik Santrali’nin mevcut durumu ile Hurman Çayı’nın yatağının değiştirilmek istenmesinin olumsuz etkileri olduğunu kaydetti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN