Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BALIKÇILIK SEKTÖRÜNE YENİ DÜZENLEMELER - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE EKONOMİBALIKÇILIK SEKTÖRÜNE YENİ DÜZENLEMELER

BALIKÇILIK SEKTÖRÜNE YENİ DÜZENLEMELER

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı, su ürünleri avcılığı sirkülerinde yeni düzenlemeye gitti. Düzenleme kapsamında Karadeniz’de gırgır ağları ile avcılık limiti  1 Eylül-15 Aralık arası 24 metreden 18 metre derinliğe düşürüldü.

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı yayınladığı ilave sirkülere göre; sığ sularda gırgır ağları ile avcılık limitleri sonbahar mevsiminde esnetildi, deniz patlıcanının ise Bakanlığın belirlediği kota kadar avlanabileceği açıklandı.

Yeni düzenlemeyle ilgili açıklamada bulunan Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman,  alınan kararların yerinde olduğunu ancak bu esnetmenin Marmara Denizi’nde de uygulanmasının yerinde bir karar olacağını söyledi.

Kocaman, “Bugünkü alınan ilave kararlar hepimizin beklediği kararlardı. Ancak balıkçılığımızı ve çoğu kişiyi ilgilendiren asıl konu derinliğin 24 metreden 18 metreye çekilmesi kararının sadece Karadeniz’de değil,  Marmara Denizi’nde de uygulanmasıdır.  Her zaman söylediğimiz gibi “Denizlerin Korunması” konseptine geçilmesi ve bu kapsamda çalışmaların yürütülmesi gerektiğini savunuyoruz. Çünkü artık sadece 4.5 aylık gırgır yasağıyla bu işin çözülmediği ortada. Bununla sektörün tüm bileşenleri olarak yüzleşmemiz lazım” dedi.

“Göçen balıklar için 18 metre yerinde bir karar”

Bu sene havaların soğumasıyla birlikte Karadeniz’de lüfer ve çinekop beklentisinin oldukça fazla olduğunu ve bu nedenle 18 metre kararının zamanlamasının da yerinde olduğunu aktaran Kocaman, aynı zamanda balık bolluğunun fiyatları da aşağı çekeceğini ekledi.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinin uzatma ağlarına kapatılması gerektiğini söyleyen Kocaman, ilgili bölgenin balıkların göç yolu olduğunu ve bu durumun özellikle palamut gibi balıkların göçünü engellediğini ifade etti.Ayrıca çinekop ve lüferin Boğaz’da yapılan kaçak trol avı tehdidi altında olduğu belirtti.

Osman Kocaman ayrıca, bilhassa iç deniz olan Marmara’da birkaç yıla yayılacak bir planlama ile avlanacak teknelere boy sınırlaması ve hamsiye de avlanma kotası getirilmesini bir diğer çözüm önerisi olarak sundu.

SAMSUNG DIGIMAX A55W

GÖZDEN KAÇIRMAYIN