Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BOZCAADA 'EKOLOJİK BELGESEL FESTİVALİ' BAŞLIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaGÖRÜNTÜLÜ HABERLERBOZCAADA 'EKOLOJİK BELGESEL FESTİVALİ' BAŞLIYOR

BOZCAADA ‘EKOLOJİK BELGESEL FESTİVALİ’ BAŞLIYOR

Bu sene 6’ncısı düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) 9-13 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da düzenlenecek. Festivalde değerlendirme yapacak jürilerin isimleri de belli olurken, filmlerin detayları, atölye ve etkinliklerin programı da açıklandı.

Her sene birbirinden önemli ekoloji temalı konulara sahip filmleri ağırlayan BIFED’de  Fethi Kayaalp adına verilen Uluslararası Yarışma Ödülü ve Gaia Öğrenci Ödülü için karar verecek olan jüri üyeleri belli oldu. Bu sene Uluslararası yarışma kategorisinde 14, Gaia Öğrenci Ödülü kategorisinde ise 10 film yarışacak. Bu iki kategori haricinde Panorama ve Özel Gösterim’le de 37 film festivalde izleyici ile buluşacak.

Festivalde altın madeninden plastiğe, çöpten asbeste, iklim değişikliğinden tohuma, mültecilerden doğayı talan eden enerji üretim sistemlerine onlarca konuda gösterilecek filmlerin haricinde hem çocuklara, hem de yetişkinlere atölyeler de gerçekleşecek. 9-13 Ekim tarihleri arasında Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde gerçekleşecek festivale dair programın tüm detayları belli oldu.

JÜRİ ÜYELERİ AÇIKLANDI

Gaia Öğrenci Ödülü kategorisinin jüri üyeleri Lalehan Öcal, Melis Birder ve Marvin Entholt olarak açıklandı. Yunan mitolojisinde tüm varlıkların anası kabul edilen Gaia’nın toprak ve dünya kelimelerinden türediği düşünülüyor. Festivalin ilk yılından beri verilen Gaia Öğrenci Ödülü bu anlamıyla da önem arz ediyor ve yalnızca öğrenci yapımlarına verilen bir ödül olmasıyla gençleri ve yapımlarını da uluslararası bir festivalde öne çıkarıyor.

Fethi Kayaalp adına verilecek ödül için uluslararası yarışma kategorisinde söz sahibi olacak jüri ise Ceylan Özçelik, Prof. Dr. Naci Güçhan, Dimitris Koutsiabasakos, Maja Bogojević ve Julia Lazarus’tan oluşuyor.

FESTİVALDE ÇEŞİTLİ ATÖLYELER DE YAPILACAK

Bozcaada’da festival boyunca gerçekleşecek etkinlikler sanatın dans, tasarım ve müzik gibi farklı alanlarına değinirken hepsi ekolojiye ve doğaya destek vermekte. Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden Burcu Gülmen, Deniz Tümerdem, Hilal Menlioğlu  planladığı “Bozcaada’da Sürdürülebilir Morfolojiler Peşinde” sergisi geçtiğimiz yıl okul bünyesinde yürütülen  malzeme odaklı tasarım stüdyosunun çalışmalarını sunuyor.

Kültür tarihi ve Türk mutfağı kategorilerinde eserler yazmış bir yazar olan ada sakini Ümit Hamlacıbaşı ise atölye katılımcılarını farklı tarhana çeşitleriyle tanıştırarak, coğrafya ve kültürün yerel yiyecekler aracılığıyla nasıl analiz edilebileceğini anlatıp, katılımcılarla beraber yiyeceklerin kök ve köken ilişkisini yeniden sorgulayacak.

Aynı zamanda Tallin Büyükkürkciyan ve Can Kuman tarafından planlanan doğaçlama müzik ve dans atölyesinde ise iklim krizine bir kez daha dikkat çekilecek. Tasarımlarını Türk kültüründen ve doğadan esinlenerek hayata geçiren Dr. Selçuk Gürışık’ın düzenleyeceği keçe atölyesi de yer alacak.

Çocukların da festivali olan BIFED,“Anke Atamer Çocuk Programı” ile yine keşif, yaratıcılık, öğrenme  ve eğlence dolu anılar bırakacak.  Sadece doğa ve ekoloji temalı kitaplar yayımlayan Sinek Sekiz Yayınevi’nden İrem Çağıl’ın gerçekleştireceği, biri gençlere yönelik olan üç farklı atölye de festival kapsamında yer alacak. Bunlardan biri de “Yediklerimiz Nasıl Yetişiyor”.

Ellis Bartholomeus ve İpek Şensılay tarafından planlanan “Hero mu Zero mu?” etkinliğinde ise çevre farkındalığı konusunda başlangıç seviyesinde olan karakter “Zero” dan çevre kahramanı “Hero” ya dönüşmek, çocuklar için hem çok eğlenceli bir oyun, hem de neler yapabileceklerini keşfedecekleri çok eğlenceli bir macera olacak.

Tamer Karataş ve Caner Karataş ile “Geri Dönüşüm ve Ritim” atölyesinde etraftan toplanan atıklar bakalım nasıl müzik aleti haline getirilecek? Dramaturjiden faydalanılan “En iyi Oyun Arkadaşım Doğa” atölyesinde çocuklar doğayı ve ağaçları tanıyacak. “Geleneksel Oyuncak Atölyesi”nde ise çocuklar doğal ortamdaki malzemelerden oyuncak yapabilmeyi deneyecekler. 

YERELİN DESTEĞİ SÜRÜYOR

Her sene olduğu gibi bu sene de yerel işletmeler festivale desteğini esirgemiyor.

Festivalin ana destekçisi yine Bores A.Ş. olurken, Zeynep Gökçen ve Alper Akdeniz’e ek olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Tanıtım ve Pazarlama ve Öğrenci Destek Merkezi de desteklerini sunuyor. Aral Tatil Çiftliği, Rengigül Konuk Evi ve Zeytin Otel tüm odalarını karşılıksız olarak festival konuklarına veriyor. Bunun dışında çok sayıda pansiyon, otel ve lokanta indirimli menüler yaptılar. Beş senedir BIFED ekibine ofis olan Dantela Aral’ın yanında Bozcaada üreticileri ve sanatkârları bu sene jüri üyeleri ve atölye sahiplerine verilecek imece usulü bir sepet hazırlanmasına katkıda bulunuyorlar.

FESTİVALDE İKİ ÖNEMLİ EKOLOJİK ÇAĞRI

BIFED’de bu sene iki önemli ekolojik çağrı da yapıldı. “Yol arkadaşım olur musun” çağrısı ile kendi aracıyla festivale gelenlere veya aracı olmayıp da arabasıyla festivale gelecek olanların haberleşerek yol arkadaşı olmasını arzulayan festival böylelikle daha az karbon salımı, daha az yakıt, daha çok arkadaşlık amaçlıyor. Ayrıca bu yıl festival katılımcılarının kendi matara ve kahve kupalarını getirerek kağıt bardak ve plastik şişe kullanımını en az indirilmesine katkı sunması isteniyor. Belediyenin arıtmalı çeşmelerinden ücretsiz olarak su doldurulabileceği gibi festivale destek veren kafelerden de indirimli kahve alınabilecek.

Festival programına, katılımcılara indirim sunan festival dostu mekanlara, festival filmleri ve etkinliklerle ilgili detaylı bilgilere BIFED’in sosyal medya hesaplarından veya www.bifed.org’dan ulaşabilirsiniz.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN