Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MAHALLE HALKI: "KALDIRIN ARTIK, ÖLÜYORUZ" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE SAĞLIKMAHALLE HALKI: "KALDIRIN ARTIK, ÖLÜYORUZ"

MAHALLE HALKI: “KALDIRIN ARTIK, ÖLÜYORUZ”

Gaziosmanpaşa Şemsipaşa Mahallesi’nde yaşayanlar, mahallelerinde kurulu bulunan iki baz istasyonlarının sağlıklarını tehdit ettiğini ve bazı mahalle sakinlerinin kansere yakalanmalarına neden olduğunu belirterek, yetkililerden bunların derhal kaldırılmasını istedi.

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Şemsipaşa Mahallesi Maraş Caddesinde bulunan Aliya Izzetbegoviç Ilkokulu’nun yanında, iki farklı noktada ki. telekomünikasyon firmaları tarafından kurulan baz istasyonları vatandaşları canından bezdirdi. Baz istasyonlarının ihtiyaca cevap vermekten çok halk sağlığını tehdit ettiğini, başta yakındaki bir okulda öğrenim gören çocuklar olmak üzere, mahalle sakinlerini büyük bir tehlikeyle karşı karşı karşıya bıraktığını belirten vatandaşlar, baz istasyonlarının derhal kaldırılmasını istedi.

YETKİLİLER DUYARSIZ

Bunun için aralarında imza da toplayan Şemsipaşa Mahallesi sakinleri, mahallede baz istasyonları kurulduktan sonra kanser vakalarında artış yaşandığına dikkat çekerek, Çevreci Gazete’ye şu açıklamalarda bulundu;

“Baz istasyonlarının hemen yakınındaki Aliya Izzetbegoviç Ilkokulu’nda 2 bin 800 öğrenci öğrenim görüyor. 2014 yılında bu konu ile ilgili okul idaresince Gaziosmanoaşa lçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verilmesine ve yaşanan sorunlar ayrıntılarıyla bahsedilmesine rağmen sonuç alınamadı. Ağustos 2019’da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve akabinde Gaziosmanpaşa ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir daha başvuru yapıldı. Fakat hiçbir olumlu geri dönüş ya da müdahale olmadı. Birileri artık bu feryadımızı duysun, görsün”

ÖLÜMLERİN YÜZDE 90’I KANSERDEN

Baz istasyonu kurulduktan sonra, çevrede yaşanan ölümlerin nedenine de dikkat çeken vatandaşlar, ölümlerin yüzde 90’ının kanseri yüzde 10’unun da kalp krizinden yaşandığını belirterek; “Maddi çıkarlar uğruna, binalarına bu istasyonların kurulmasına izin verenler. mahallede kanser vakalarının artmasına sebep olmuşlar hem çocukları hem de bizleri kanser denen illetle karşı karşıya bırakmıştır. Baz istasyonlarının hemen dibinde bulunan bir evde ikamet eden iki kişiye kanser teşhisi konulmuş. bu komşularımızdan biri 6 ay içerisinde vefat etmiş. bir diğeri ise tedavi görmeye başlamıştır. Aynı evden iki kişinin. hiçbir genetik faktör olmaksızın kanser olması tesadüf olabilir mi?” dedi.

Baz istasyonları kaldırılmadığı müddetçe tehdidin devam edeceğini ve hastalıkların daha da artacağını söyleyen vatandaşlar, bunlarla mücadele etmeye kararlı olduklarını ve sorunu gereken her platforma taşıyacaklarını sözlerine ekledi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN