Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
HAZİNE ARAZİLERİNİ SANAYİYE AÇIYORLAR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaİMAR VE ŞEHİRCİLİKHAZİNE ARAZİLERİNİ SANAYİYE AÇIYORLAR

HAZİNE ARAZİLERİNİ SANAYİYE AÇIYORLAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, aldığı kararla, hazineye ait 10 milyon metrekarelik alan, sanayi ve enerji sektörleri başta olmak üzere yatırımcılara paylaştırılacak.

Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde 10 milyon metrekarelik alanda ilana çıkacak olan bakanlık, arazileri sektörlere uygun büyüklükte paylaştıracak. Bölgede hazineye ait arazilerin yatırıma açılmasıyla hem bölgeden göçün önlenmesi hem de işsizliğe çözüm bulunması hedeflendiği iddia edildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu beş bölgeye ayrılarak, bakanlıklar ve ilgili kurumlar imar, sosyal hizmet, aile destek ve meslek edindirme faaliyetleriyle katkıda bulunacak.

Bakanlık, Organize Sanayi Bölgelerine (OSB) 5,3 milyon metrekarelik 71, küçük sanayi sitelerinin yapılması için kooperatiflere 8 bin metrekare yüz ölçümlü bir taşınmazı sattı. Buna ek olarak kalkınmada öncelikli illerde 7,6 milyon metrekarelik 70 taşınmaz OSB tüzel kişilerini bedelsiz devredildi.

Yatırım amaçlı arazi tahsisinin yanı sıra, Orman Genel Müdürlüğüne bir buçuk milyar metrekare taşınmaz tahsis edildi. Park ve yeşil alan  için il özel idaresi ve köylere de bir milyon metrekare, belediyelere de katı atık depolama alanı kurmaları için 698 metrekarelik 12 taşınmaz ve 905 bin metrekarelik 803 arazi verildi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN