Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
YABANCI ÖĞRENCİLER SAPANCA GÖLÜ'NÜ TEMİZLEDİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUYABANCI ÖĞRENCİLER SAPANCA GÖLÜ'NÜ TEMİZLEDİ

YABANCI ÖĞRENCİLER SAPANCA GÖLÜ’NÜ TEMİZLEDİ

Çevre ve su kaynaklarındaki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından Erasmus Plus öğrencilerinin katıldığı bir temizlik etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, koruma-kullanma dengesinin önemine dikkat çekti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından çevre ve su havzalarındaki kirliliğe yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 farklı ülkeden 42 Erasmus Plus öğrencisi dünyadaki içilebilir önemli su kaynaklarından olan ve Sakarya’nın büyük oranda içmesuyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü kenarındaki çöpleri temizlediler. Temizlik çalışmalarına katılan ve öğrencileri Sakarya’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe katılan öğrencileri tebrik etti.

Temel hedef farkındalık
Erasmus Plus kapsamında Yunanistan’dan projeye katılan ve etkinliğe ilişkin düşüncelerini paylaşan Eleni Kontakou, “Çevreyi korumak için bu etkinlikteyiz. Göl kenarındaki çöpleri toplayacağız ve onları türlerine göre ayırarak geri dönüşüme göndereceğiz. Bu etkinliğin bölgedeki insanlarda da farkındalık oluşturması temel hedeflerimizden birisi. Çöplerin doğaya ve su kaynaklarının olduğu bölgelere atılmasının insanların eğitimsizliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Burada sorumluluğun biraz da yöneticilerde olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Öz farkındalık oluşturan bir proje
Romanyalı öğrenci Electra Milidonis, “Ben de kirliliğin temelindeki problemin eğitimsizlik olduğu fikrine katılıyorum. Böyle bir durum tabi ki özellikle su kaynaklarının bulunduğu bölgelerde sorunlara yol açıyor. İnsanları çevre temizliği için motive etmek çok önemli. Bizler de bugün burada bunu gerçekleştirmek ve çöpleri geri dönüşüme göndermek istiyoruz. Etkinliğe katılmadan önce bizleri nasıl bir ortamın beklediği konusunda fikrim yoktu ve biraz gergindim. Fakat şu anda burada bulunduğum için son derece memnunum ve bu etkinlikten çok hoşlandım. Çevre sorunları ve iklim değişikliğine karşı kendimde farkındalık oluşturan bir proje oluyor.”

Eğitim tek başına çözüm değil
Daha önce Türkiye’yi hiç ziyaret etmediğini aktaran İspanyol öğrenci Alvaro Baena, “Kültürün farklılığı nedeniyle Türkiye’yi çok beğendim ve keyif alıyorum. Sadece gelip buraları temizlemek yeterli değil. Elbette bu konuda eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmeli fakat iş sadece eğitimde bitmiyor. Hükümetlerin ve şirketlerin de gerekli çalışmaları yapmaları lazım. Böyle bir durum gerçekleştiğinde daha çevreci bir hayat tarzı yerleşecektir” derken, Litvanyalı öğrenci Auguste Domašauskaite, “Dünyayı çevre sorunlarından kurtarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. İnsanlara bu sorunların nelerden kaynaklandığını, ne gibi zararlar ortaya çıkardığını ve geri dönüşümün önemini anlatmalıyız” ifadelerini kullandı.

Koruma-kullanma dengesi
Dünyanın kimseye ait olmadığının altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Biz dünyayı geleceğe taşımak adına birer emanetçiyiz. Buradaki sürdürülebilirlik yalnızca koruma-kullanma dengesiyle gerçekleştirilebilir. Hoyratça kullanmak olmaz. Doğayı tamamen kendi nefsimize ve arzularımıza göre kullanmak doğru bir şey değil. Medeni insanlığın da bir göstergesi değil. Sakaryamız ülkemizin en güzel illerinden birisi. Şehirler şehri ve dünya şehri. Dünyanın çok farklı bölgelerinden burada büyük bir zevkle huzur içerisinde yaşayan insanlar var. Güzel şehrimizde gelen güzel arkadaşlarımızı çevre hassasiyetlerinden dolayı kutluyorum. Kirlettiğimizi temizlemeyi ya da hiç kirletmemeyi kendimize görev addetmemiz gerekiyor. Çünkü bu çevrede yine biz yaşıyoruz.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN