Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ANTARKTİKA'DAN ÜRKÜTÜCÜ HABER - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDÜNYAANTARKTİKA'DAN ÜRKÜTÜCÜ HABER

ANTARKTİKA’DAN ÜRKÜTÜCÜ HABER

Antarktika’da buzullar hızla eriyor: Avrupa Uzay Ajansı 20 kilometreden uzun çatlakları gözlemledi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Batı Antarktika Buz Levhası’nda iki büyük çatlak keşfetti. Son 25 yıldır hızla eriyen ve okyanusa buz bırakan Pine Adası Buzulu’nda ortaya çıkan çatlaklar büyük çaplı buz kopmalarına yol açabilir.

20 kilometreden daha uzun olan ve gittikçe büyüyen bu çatlakların bulunduğu Pine Adası Buzulu’ndaki buzların kayma hızı, şu anda günde 10 metreyi aşıyor ve sürekli yeni parçalar kopuyor.

ESA’ya göre gözlenen son çatlaklar, 2018’de yaşanan buz kopmalarından sonra ortaya çıktı. Bu da B-46 adında bir buzdağının oluşmasına yol açtı. ESA’dan Mark Drinkwater, “Bu yeni çatlaklar, geçen yılki B-46 Buzdağı’nın oluşmasından hemen sonra ortaya çıktı” dedi. B-46 Buzdağı, geçen kasım ayında Pine Adası Buzulu’ndan ayrıldı ve boyutu, Manhattan’ın yaklaşık 3 katı olarak ölçüldü. (Kaynak: Webtekno)

GÖZDEN KAÇIRMAYIN