Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
YENİ BİR DOĞA TALANI MI? - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARYENİ BİR DOĞA TALANI MI?

YENİ BİR DOĞA TALANI MI?

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla mevkiinde kapasite artırımı planlanan 345,62 hektarlık Bakır-Kurşun-Çinko ocağı nedeniyle su kaynakları, tarım arazileri ve orman sahasının yanı sıra, bölgedeki tarihi kalıntılar da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Oda TV’nin haberine göre; su kaynakları, tarım arazileri ve orman sahasının maden ve atık barajı için yok edilmesine karşı çıkan köylüler, Ölürüz de topraklarımızın kurumasına izin vermeyiz” diyerek yeni bir mücadele başlattı.

2013 yılından itibaren kurşun, bakır ve çinko ocağı işleten yüzde 60’ı yabancı ortaklı bir maden firması bölgede daha geniş bir alanda faaliyet gerçekleştirmek üzere proje çalışmalarına başladı.

Firmanın 345,62 hektarlık alan için aldığı “ÇED olumlu” kararının ardından direnişte birleşen Yenişehirliler, Çevre Platformu kurdu.

Genç yaşlı, kadın erkek yüzlerce kişi, mücadelesini Ankara’ya duyurmak için tek ses oldu, imza kampanyası başlattı.

Tesis kapasite artırımına gittiği takdirde Yenişehir Ovası, İznik Gölü’nün yanı sıra bölgede bulunan Göllüce, Reşadiye, Mustafalı, Aydınlar, Barcın, Beypazarı, Demirboğa, Kozdere köyleri de etkilenecek.

KAYNAK: ODA TV

GÖZDEN KAÇIRMAYIN