Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
TÜRK UÇURTMA TAKIMI UÇURTMANIN PEŞİNDE DÜNYAYI DOLAŞIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaKÜLTÜRTÜRK UÇURTMA TAKIMI UÇURTMANIN PEŞİNDE DÜNYAYI DOLAŞIYOR

TÜRK UÇURTMA TAKIMI UÇURTMANIN PEŞİNDE DÜNYAYI DOLAŞIYOR

Türk Uçurtma takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz katıldığı çok sayıdaki uluslararası uçurtma festivallerinde Türkiye’yi temsil ediyor. Bu kapsamda yeni rota Tunus.

İstanbul havalimanından ayrılırken tüm kahraman askerlerimize asker selamı çakarak alandan ayrılan Türk Uçurtma Takımı, Tunus Gençlik İşleri ve Spor Bakanlığı ve OneTunisia Kite Team tarafından organize edilen festivalde uçurtma atölyeleri ve uçurtma gösterileri gerçekleştirilecek.

İstanbul Uçurtma Müzesi koleksiyonunda bulunan 15 uçurtma ile festivale katılacak Türk Uçurtma Takımının uçuracağı uçurtmalardan biri ise 10×6 metreden oluşan dünyanın en büyük 4. Bayrak uçurtması olarak biliniyor.

Tunus Uçurtma Kulübü üyeleri ile gerçekleştirilecek eğitim atölyelerinde ise Türk Uçurtma Kültürünün uçurtma modellerinin yapılma eğitimleri İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve uçurtma eğitimcisi Mehmet Naci Aköz tarafından verilecek.

Türk uçurtma takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Aköz, basına açıklama yaparak festival ile ilgili şu bilgileri paylaştı;

“Sokak oyunları kültürümüzün tek canlı oyuncağı olarak bildiğimiz uçurtma dünyadaki pek çok ülkede farklı tarihlerde dev uluslararası uçurtma festivalleriyle kutlanıyor.

Biz de Türkiye’nin tek resmi uçurtma kurumu olarak bu festivallere katılarak ülkemizi temsil etmeye çalışıyoruz. Bu kez ülkemizi temsil etmek üzere 30 Ekim – 04 Kasım tarihleri arasında Tunus’da olacağız.  Daha önce katıldığımız festivallerde olduğu gibi, bu kez Tunus Büyükelçiliğimizin de bizleri desteklemek için festivale katılacak olması bizim ayrıca heyecanlandırıyor

Bu yıl Tunus’a 15 değişik uçurtma götüreceğiz. İçlerinde oldukça özel uçurtmalarımız var, bunlardan bir tanesi 60 metrekarelik dev Türk Bayrağı uçurtma, bir diğeri ise 150 tane Türk Bayrağı uçurtmadan oluşan ve tek ipte uçurulan 240 metrelik tren uçurtma, bir diğeri ise Türkiye’nin en büyük uçurtması olan 30×10 metrelik devasa Vatoz balığı uçurtmadır.

Bunların dışında çeşitli boylarda ve karakterlerde ilginç uçurtmaları da festivale götürüyoruz.

Gittiğimiz her ülkede dev boyutu ile havalarda süzülen Türk Bayrağı uçurtma herkesin ilgisini çekiyor ve pek çok uluslararası TV kanallarında haberimiz yapılıyor.

Ayrıca, bu festivalde yapacağımız uçurtma atölyelerinde (kite workshop) Tunus’lu çocuklara Türk Bayraklı uçurtmalar yaptırarak ülkemizin tanıtımını en üst düzeyde gerçekleştireceğiz.

Ülkeme dönüşte de çok sayıdaki ülkeye ait onlarca uçurtma ve uçurtma ile ilgili ürünler getirerek ülkemizdeki tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden birisi olan “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” koleksiyonuna katkılarda bulunmak istiyorum.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN