Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
TERMİK SANTRALLER KAPANMIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARTERMİK SANTRALLER KAPANMIYOR

TERMİK SANTRALLER KAPANMIYOR

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen vergi yasa teklifine eklenen madde ile aralarında Çan 18 Mart Termik Santrali’nin de bulunduğu, insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği halde bugüne kadar zorunlu önlemleri almadığı, yatırımları yapmadığı için yılbaşında kapatılması gereken 13 kömür santraline 2.5 yıl daha ek süre verilecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu`nda görüşülen vergi yasa teklifine eklenen madde ile aralarında Çan 18 Mart Termik Santrali’nin de bulunduğu, insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği halde bugüne kadar zorunlu önlemleri almadığı, yatırımları yapmadığı için yılbaşında kapatılması gereken 13 kömür santraline 2.5 yıl daha ek süre verilecek.

Konuyu gündeme taşıyan Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer, bu santrallere daha öncede 3 yıl ek süre verildiğini belirterek, TBMM Genel Kurulu`na gönderilen vergi yasa teklifindeki bu maddeye göre, çevre mevzuatının emrettiği yatırımları yapmayan ve çevreyle ilgili gerekli izinleri almayan termik santraller 31 Aralık 2019`da kapatılmayarak, bu santrallere 30 Haziran 2022 tarihine kadar ek süre verileceğini belirtti. 

Süer ayrıca santral sahiplerinden 30 Haziran 2020`ye kadar gerekli yatırımları yapacağına dair yapım sözleşmesi ve iş yapım planı istenerek, bu yükümlülüğü yerine getirmeyen santraller uzatmadan yararlandırılmayacak ve kapatılacağını haberinde yer verdi.

“Bu santrallere 30 Haziran 2022 tarihine kadar ek süre verilecek”

Enerji Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın ‘ek süre tanınmaması halinde santrallerin yılbaşında kapanacağını, bu sefer de ülkede elektrik sorunları yaşanacağını’ söylediğini belirten Süzer haberinde; “Benzer bir hüküm daha önce de Maden Kanunu`na eklenmek istenmiş ancak yoğun tepki üzerine metinden çıkarılmıştı.

Plan Bütçe Komisyonu`nda kabul edilip TBMM Genel Kurulu`na gönderilen vergi yasa teklifindeki bu maddeye göre, çevre mevzuatının emrettiği yatırımları yapmayan ve çevreyle ilgili gerekli izinleri almayan termik santraller 31 Aralık 2019`da kapatılmayacak. Bu santrallere 30 Haziran 2022 tarihine kadar ek süre verilecek.

Ayrıca santral sahiplerinden 30 Haziran 2020`ye kadar gerekli yatırımları yapacağına dair yapım sözleşmesi ve iş yapım planı istenecek. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen santraller uzatmadan yararlandırılmayacak ve kapatılacak. Yatırım planını sunan santraller ise her 4 ayda bir Çevre Bakanlığı tarafından denetlenecek. Plana uymayan santrallere 60 milyon liraya kadar (20 kat) ceza kesilebilecek. İş gerçekleştirme planındaki herhangi bir işin yapımı, belirtildiği süreye göre bir yıl gecikmedikçe santralin faaliyeti durdurulamayacak” ifadelerine yer verdi. 

“Bu düzenlemeden 13 kömür santrali yararlanacak”

Cezaları olduğunu ancak uygulanmadığını ifade eden Süzer;  “Komisyona madde hakkında bilgi veren Enerji Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, mevcut yasada yükümlülüklerini yetine getirmeyen santrallere yönelik cezaların olduğunu ancak bu cezaların uygulanmayacağına dair hüküm olduğunu söyledi. Yeni düzenlemeyle hem cezaları uygulanabilir hale getireceklerini, hem cezaları yükselttiklerini hem de her aşamada denetim mekanizması getirdiklerini belirtirken, ‘Bu düzenlemeden 13 kömür santrali yararlanacak. Düzenleme yasalaşmadığı takdirde 10 santral yılın sonunda kesinlikle kapanacak. Bu santrallerin ülkedeki elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 17-18`ini karşılamakta olduğunu dikkate aldığımızda bunlara ilave bir süre verilmesi gerekiyor’ dedi”  sözleri ile konuyu haberine taşıdı. 

KAYNAK: SÖZCÜ GAZETESİ

GÖZDEN KAÇIRMAYIN