Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
SİNCAPLAR BİR ZAMANLAR UÇUYORMUŞ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERSİNCAPLAR BİR ZAMANLAR UÇUYORMUŞ

SİNCAPLAR BİR ZAMANLAR UÇUYORMUŞ

Rusya’nın Vladivostok şehrinin 144 kilometre batısındaki Leopard Doğa Koruma Alanı’ndaki Sukhaya mağarasının içinde, 2019 yılı kazı çalışmaları sırasında, birkaç diş ve iki dişi hala yerinde olan üst çene parçası bulundu.

Rusya’da keşfedilen nesli tükenmiş dev sincap, 1.5 metrelik kol açıklığı ile 50 metreden daha fazla mesafe boyunca süzülebiliyordu. Soyu tükenmiş dev uçan bir sincap türünün (lat: Petaurista tetyukhensis) keşfedilmesi, Uzak Doğu Biyoloji ve Toprak Bilimi Enstitüsü’nden Dr. Mikhail Tiunov tarafından doğrulandı.

Primorsky bölgesinin kuzeyindeki Tetyukhin Kaya mağarasında da aynı soyu tükenmiş uçan dev sincaptan birkaç diş daha keşfedildi. Tüm kemikler yaklaşık 30.000 yıl öncesine ait çıktı. Bu tür, daha önce dünyanın başka hiçbir yerinde keşfedilmemişti.

Yeni keşfedilen ve başka bir türe ait olan uçan sincaplar da günümüzdekiler gibi böceklerle ve meyvelerle besleniyor olmalıydı. Profesör Tiunov, “Komşu Çin’deki önemli paleontolojik araştırmalara rağmen, uzmanlar bu uçan dev sincap türünün kemik kalıntılarını daha önce hiç keşfetmedi.” diyor. Bu durum, hayvanın fosillerinin henüz bulunamadığı veya orada yaşamadığı anlamına geliyor.

Günümüzde Güneydoğu Asya’daki modern uçan sincapların yaşam alanı, ayrı ayrı alanlara ayrılmış izole bölgelere benziyor. 1,5 metrelik kol açıklıklarıyla yaklaşık 50 metre havada süzülebiliyorlardı.

Uzmanlara göre, “Belki de geçmişte de tam olarak bu şekilde izole alanlarda yaşıyorlardı ve bu belirli türlerin yaşam alanları modern Primorskiy bölgesinin toprakları ile sınırlıydı.”

Tıpkı günümüz uçan sincapları gibi, yeni keşfedilen bu tür de, kemik yapıları oldukça farklı olsa da böceklerle, meyvelerle ve yapraklarla besleniyordu.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN