Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
GÖZLERİNİ ŞİMDİ DE ORAYA DİKTİLER - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERGÖZLERİNİ ŞİMDİ DE ORAYA DİKTİLER

GÖZLERİNİ ŞİMDİ DE ORAYA DİKTİLER

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, borçlarına karşılık tarihi Zağnos Paşa Camii’nin bahçesini satışa çıkarmak istemesi ortalığı karıştırdı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yoğun tartışmalara neden olan satış işi, TBMM gündemine de taşındı.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, dün akşam yaptığı konuşmada konuyu TBMM gündemine taşıdı. Ok, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada, Zağnos Paşa Cami’nin Kurtuluş Savaşı’nda kubbesinden sökülen kurşunlarla mermi yapılan cami olduğunu belirtti. 

İsmail Ok şunları söyledi :

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait imar planında özel proje alanı Paşa Camii, askerî konut, kültürel tesis, eğitim, sağlık, sosyal, kültürel tesis, kapalı spor salonları ve dinî tesis alanında kalan taşınmazların Maliye Bakanlığına vergi borcu karşılığında satışının ve tapu devrinin yapılması isteniyor.”

“Atatürk’ün tek ve son hutbe verdiği tarihi cami”

“Gerçekten, Allah hiç kimseyi bu hâle düşürmesin” diyen Ok, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu memlekette özellikle AK Partili Balıkesir Dursunbey Belediyesinin başlattığı cami yeri ve cami satışı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde de devam etmektedir. Biraz önce Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde bu konuda bir oylama yapılmıştır ve tabiri caizse büyük bir kıyamet kopmuştur, kavga çıkmıştır. Bu Paşa Camii, öyle bir camidir ki çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han’ın Veziri Zağnos Paşa adına 1461 yılında yapılmıştır, Kurtuluş Savaşı’nda kubbesinden sökülen kurşunlarla mermi yapılmıştır, Atatürk’ün Türkiye’de tek ve son hutbe verdiği böyle tarihî, Kuvayımilliye kıvılcımının yakıldığı bir camidir ama şimdi bu caminin müştemilatı ve dinî alan olarak ayrılan yerleri Balıkesir Büyükşehir Belediyesi satışa çıkarmıştır. Biraz önce de kavga dövüşle reddedilmesine rağmen “kabul edilmiştir” diye zorla oldubitti yapılmaya kalkılmıştır. Buradan sesleniyorum AK Parti grubuna: Bunun için şu anda eleştiri hakkımı saklı tutmak üzere…”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN