Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BU NASIL BİR ZİHNİYET ? - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUBU NASIL BİR ZİHNİYET ?

BU NASIL BİR ZİHNİYET ?

Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası’nda yasal izinle yapılan define kazısı çalışmasında toprak doldurulup yok edilen, 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün eski haline dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalar sürerken, uzmanlar gölün eski hale gelmesinin çok zor olduğuna dikkat çekti. Bu arada, bölgede yaşayan bazı köylülerin “Millete bir faydası yok. Çocuklarımızı buradan alamıyoruz.” diyerek Dipsiz Göl’ün kapatılmasını istemesi duyanları şaşkına çevirdi.

Deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası’ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl’de ‘define’ söylentisi üzerine ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğünce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi.

Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün onayı ile 6 Kasım’da jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Ancak yapılan aramalarda herhangi bir defineye raslanmadı

Olayın kamuoyuna yansıması üzerine yaptıkları hatanın farkına varan yetkililer, binlerce yıllık gölü yok eden sorumlular hakkında soruşturma başlatırken, gölün eski hale getirilmesi için çalışma başlattı.

GARİP ÇÖZÜM

Kaynağı ve akarı olmayan, Buzul Çağı’ndan kalma, 12 bin yıllık krater Dipsiz Göl’de tamamlanan kazı çalışmalarının ardından ekipler, dün alandan ayrıldı. Valiliğin, göl alanının eski haline getirildiğini açıkladığı Dipsiz Göl alanının toprakla doldurularak, kapatıldığı görüldü. Yol seviyesi ile birleştirilen göl alanına ise bir de su akarı için plastik boru koyuldu. Su kalmayan göl alanı, taş ve toprak yığını haline döndü.

Uzmanlar, gölün büyük tahribat yaşadığını belirterek, bir daha eski duruma getirilmesinin çok zor olacağının altını çizdi.

KÖYLÜLERDEN GARİP SESLER

Türkiye Dipsiz Göl’ün yok edilmesine üzülürken, bölgedeki bazı köylüler yaptıkları garip açıklamalarla tepki çekti. Köylüler, denetleme yapan yetkililerin yanına gelerek; “Biz buranın kapatılması taraftarıyız. Çocuklarımızı biz buradan geri alamıyoruz. “Göle gidiyoruz” diyip duruyorlar. Biz burayı kapattırmak istiyoruz. Ölmüşlerinizin ruhu için burayı kapatın. Buradan milletin bir faydası yok. Burada iki adam boğuldu. Annelerin yüreği yanmasın burada. Göl görecek olanlar Çakırgöl’e, Uzungöl’e gitsinler. Bizi burada korku içerisinde yaşatmasınlar” dedi.


GÖZDEN KAÇIRMAYIN