Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
KARTAL ORGANİK PAZAR 10.YILINI KUTLADI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTARIMKARTAL ORGANİK PAZAR 10.YILINI KUTLADI

KARTAL ORGANİK PAZAR 10.YILINI KUTLADI

İstanbul Anadolu Yakası’nın ilk organik pazarı Kartal %100 Ekolojik Pazar’ın 10. yaşı, 22 Aralık Pazar günü pazar alanındaki Zehirsiz Sofralar söyleşi ve belgesel gösterimi, atölyeler, müzik dinletileri ve 10. yıla özel indirimler ile kutlandı.

Kartal Belediyesi yönetiminde ve Buğday Derneği’nin destek ve danışmanlığında 20 Aralık 2009 tarihinde kurularak; sadece organik sertifikalı ürünlerin sağlıklı ve güvenilir bir model ile üretici veya temsilcileri tarafından, en uygun fiyata ve taze bir biçimde tüketicilere ulaşmasına olanak sağlayan Kartal %100 Ekolojik Pazar, 10. yılında da zehirsiz gıdaları soframıza getirmeyi sürdürüyor.

10. yıl etkinlikleri, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından düzenlenen “Zehirsiz Sofralar” söyleşi ve belgesel gösterimi ile başladı. Katılımcılar, Zehirsiz Sofralar Kampanya ve İletişim Koordinatörü Turgay Özçelik ve Zehirsiz Sofralar Proje Asistanı İpek Peker’den tarım zehiri pestisitlerin yasaklanmasına yönelik 100 kurum ve inisiyatifin bir araya gelmesiyle yürütülen Zehirsiz Sofralar projesini dinlerken; proje kapsamında hazırlanan belgesel ile konunun uzmanlarından pestisitlerin zararları ve zehirsiz doğa dostu yöntemler hakkında bilgiler edindiler.

Kutlama etkinliklerinin açılışında konuşan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Kartal %100 Ekolojik Pazar’ımızın 10. yılını kutluyoruz. Bundan on yıl önce, 2009 yılında bir önceki dönem belediye başkanımız ve Buğday Derneği ile beraber bir yolculuk başladı. O dönem Buğday Derneği başkanı Victor Ananias da bu işin içerisindeydi ve öncülerindendi. Biz bugün bu geleneği devam ettiriyoruz. Ekolojik pazarımızın daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi için hem üreticilerle hem tüketicilerle iş birliği içerisinde olmaya çalışıyoruz. Anadolu Yakası’nın ilk, İstanbul’un ikinci ekolojik pazarı olma özelliğini korumaya ve büyütmeye çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel konuşmasının ardından Ekolojik Pazar’ı gezerek alışveriş yaptı ve vatandaşlar ile sohbet etti. Buğday Derneği’nin standından Zehirsiz Sofralar projesi hakkında bilgi alan ve kampanyaya imzasını atarak desteklerini belirten Yüksel; zehirli gıdaları sofrasında istemediğini vurgulayarak, Zehirsiz Sofralar’ı hayata geçirmek için iyi bir mücadele gerektiğini söyledi.

Organik Tarım Sektörünün Öncüsü

Kurulduğundan bu yana organik tarım sektörünün öncü girişimlerinden biri olan Kartal %100 Ekolojik Pazar, açıldığı günden beri hem Kartal halkına hem de Anadolu Yakası’nın çeşitli ilçelerinden gelen müşterilere hizmet veriyor. Haftalık taze meyve ve sebze satışı 5-5.5 ton arasında olan pazarda mevsimin tüm ürünlerinin yanı sıra hayvansal ürünlerden şifalı bitkilere, kuru yemişten deterjana, çikolatadan birçok gurme ürüne kadar organik sertifikalı yüzlerce ürüne ulaşmak mümkün.

Kartal %100 Ekolojik Pazar’a Mersin, Hatay, İzmir, Beypazarı, Zonguldak Alaplı ve Gökçeada gibi Türkiye’nin birçok noktasından gelen üreticiler, organik ürünlerini zehirsiz gıda talep eden tüketiciler ile buluşturuyor. Pazar, yeni üreticiler veya mevcut üreticilerin yeni ürünleri ile her geçen gün organik ürün bereketini daha da artırıyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN