Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
EĞİRDİR GÖLÜ'NDE NELER OLUYOR? - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUEĞİRDİR GÖLÜ'NDE NELER OLUYOR?

EĞİRDİR GÖLÜ’NDE NELER OLUYOR?

Isparta’nın doğa harikalarından biri olan Eğirdir Gölü kıyılarından yerin derinliklerine giden su kaçaklarının sebebi tespit edildi. Kaçakların dev yarıklardan kaynaklandığı tespit edildi.

Beydere ve Bağören kıyılarında araştırma yapan yetkililer, göl kenarında bulunan ve adeta obruğu andıran dev yarıklarla karşılaştı. DSİ Bölge Müdürü Mahmut Berber ve beraberindeki heyet gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, su kaçağının olduğu yerlere yapacakları çalışmalarla bu kaçakları durdurmaya gayret göstererek takibini sağlayacaklarını açıkladı.

EĞİRDİR KURUYOR

Gölün yaşadığı sorunlar bununla da sınırlı değil. Geçen yıl Kasım ayında açıklanan bir rapora göre, 10 yıl önce 520 kilometrekare olan göl yüzeyinin, geçen yıl 448, bu yıl ise 436 kilometrekareye düştüğü, 84 kilometrekare göl yüzeyinin ise kuruduğu belirtilmişti.. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, gölden bir damla dahi su alınmaması gerektiğini söylemişti.

Yıllardır ülkemizin en büyük tatlı su hacmine sahip olan ve stratejik önemli 1’inci derecede içme suyu kaynağı olan Eğirdir Gölü’nün kuruma periyoduna girdiğini belirten Dr. Kesici, “Göl kıyıdan çok uzaklaştı. 10 yıl önce 520 kilometrekare yüzey alanına sahip olan gölün yüzey alanları geçen yıl 448, bu yıl ise 436 kilometrekareye düşerek, göl aynası giderek küçülmekte ve kıyı alanları genişlemekte. 84 kilometrekareye yakın kuruyan, genişleyen kıyı alanları da yapı ve meyve bahçeleriyle işgal edilmekte” diyor.

KAYNAK: ISPARTA BASINI

GÖZDEN KAÇIRMAYIN