Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
HEDEF YÜZDE 100 YENİLENEBİLİR ENERJİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARHEDEF YÜZDE 100 YENİLENEBİLİR ENERJİ

HEDEF YÜZDE 100 YENİLENEBİLİR ENERJİ

İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinin dünya çapında hissedilmesiyle ve küresel gıda sisteminin önemli bir baskı altında olmasıyla birlikte hızlandırılmış eylemlere ihtiyaç duyulduğunu belirten PepsiCo Sürdürülebilirlik Direktörü Jim Andrew, “Büyüklüğümüzün ve ölçeğimizin getirdiği sorumluluğun farkındayız. Bu nedenle PepsiCo’nun küresel iş operasyonlarında %100 yenilenebilir elektrik kullanımına geçmek, sürdürülebilirlik gündemimizi devam ettirirken anlamlı etkiye sahip doğru bir adım oldu” dedi.

Climate Group RE100 Başkanı Sam Kimmins ise, “Küresel ticari faaliyetlerini yenilenebilir elektrikle sürdürme kararı alan PepsiCo, iklim değişikliğiyle mücadeleye güçlü bir bağlılık sergiliyor ve yenilenebilir enerjide iş modellerinin altını çiziyor. Hedeflere ulaşmak için yeni güneş ve rüzgâr çiftliklerinin geliştirilmesine dünya çapında yatırım yapan PepsiCo, temiz enerjiye geçişi hızlandıran somut bir katkı sunuyor” diye konuştu.

2020 sonu hedefi: yüzde 56 yenilenebilir elektrik kaynağı

Şu an PepsiCo, 9’u elektrik talebinin %100’ünü yenilenebilir kaynaklardan karşılayan 18 ülkede yenilenebilir elektrik kullanıyor. Yenilenebilir elektriğe geçiş bu yıl ABD’de devam ederken, PepsiCo 2020’nin sonuna kadar tüm dünyada kullandığı elektriğin %56’sını yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için PepsiCo, güneş ve rüzgâr çiftlikleri gibi yeni global projelerin geliştirilmesini destekleyecek Güç Satın Alma Anlaşmaları ile birçok coğrafyada yenilenebilir kaynaklara yakın vadede geçişi sağlayacak enerji sertifikalarının satın alınması dahil olmak üzere zengin bir çözüm portföyü kullanacak. Şirket ayrıca dünya çapındaki tesislerinde artış gösteren yerinde rüzgâr ve güneş enerjisi projeleri listesini genişletmeye devam edecek. Bu yılın başlarında, PepsiCo’nun New York Purchase’deki küresel genel merkezi çatısına güneş enerjisi panelleri kuruldu.

Net sıfır emisyon için uzun vadeli strateji

Global sürdürülebilirlik stratejileri doğrultusunda 2020 yılı başında BusinessAmbition for 1,5°C anlaşmasına diğer ülkelerle birlikte dahil olan PepsiCo, küresel ısınmanın 1,5°C ile sınırlandırılması doğrultusunda bilime dayalı emisyon azaltma hedefleri belirleme ve 2050’ye kadar net sıfır emisyona ulaşmak için uzun vadeli bir strateji geliştiriyor. Şirket, küresel Sürdürülebilir Tarım Programı aracılığıyla karbon verimli uygulamalar hayata geçirmek için çiftçilerle iş birliği yapmaktan Kuzey Amerika’daki en büyük elektrik filolarından birini yönetmeye kadar, değer zinciri boyunca sera gazı emisyonlarını azaltmada önemli ilerlemeler kaydetti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN