Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
PATARA ÇEVRE KORUMA ALANI GENİŞLETİLİYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERPATARA ÇEVRE KORUMA ALANI GENİŞLETİLİYOR

PATARA ÇEVRE KORUMA ALANI GENİŞLETİLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin genişletilerek 364 kilometrekare olacağı bildirildi. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile alındı.

Bakanlık açıklamasında; 2020’nin Patara Yılı olarak ilan edildiği, bölgenin 18 Ocak 1990’dan beri Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi olduğu belirtildi.

Açıklamada, Muğla ve Antalya İlleri Seydikemer ve Kaş İlçeleri sınırları içinde bulunan bölgede, 2017-2019 yılları arasında Biyolojik Çeşitlilik Projesi hazırlandığı, projede koruma alanına 166,9 kilometrekare ilave edilmesi önerildiği hatırlatılarak, bölgenin toplam 364 kilometrekareye çıkarılacağı ifade edildi.

Belirtilen projede kayda geçen sonuçlara göre, bölgede 7 karasal omurgasız, 13 balık, 29 amfibi ve sürüngen, 76 kuş türü, 25 memeli hayvan olmak üzere, 261 fauna türe bulunuyor. Bunun dışında, koruma alanı içinde 74 familyaya ait tür ve tür altı kategorilerinde ise toplam 373 tohumlu bitki türü var.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN