Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
SİYANÜRLÜ ALTINA KARŞI İLGİNÇ EYLEM - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERSİYANÜRLÜ ALTINA KARŞI İLGİNÇ EYLEM

SİYANÜRLÜ ALTINA KARŞI İLGİNÇ EYLEM

Ordu’nun Fatsa ilçesinde yaşayan Onur Güngör, siyanürle altın ayrıştırılmasına ve doğaya zarar veren maden işletmelerine karşı ilginç bir eyleme imza attı. Tek başına çıplak ayakla günde yarım saat kitap okuma eylemi başlatan Güngör’e destek her geçen gün büyüyor.

Güngör, Fatsa’da doğayı katleden altın şirketinin sözleşme uzatmak istemesi ve alanı genişletme talebinde bulunması üzerine 10 gün önce tek kişilik bir protesto gösterisi başlattı. Admin adını verdiği köpeğiyle Fatsa meydanına giden Güngör, burada ayakkabılarını çıkarıp kitap okumaya başladı.

Güngör’ün bu eylemi kısa sürede sosyal medya sayesinde yayıldı. Eylemin üçüncü gününde Onur Güngör’e 2 kişi daha destek verdi ve kitap okuyanların sayısı 3’e çıktı. Giderek yaygınlaşan eyleme yeni yeni kişiler katıldı. Eylemin 10. gününde yaklaşık 200 kişi kitaplarıyla birlikte meydana gelerek Onur Güngör ile birlikte madenleri protesto etmeye başladı.

Fatsa Meydanı’nda her akşam saat 17.15-17.45 arasında kitap okuduklarını dile getiren Güngör protesto gösterisi hakkında şu bilgileri verdi;

” Çevre ve doğa katliamı ve siyanürle altın ayrıştırmayı protesto etmek için çıplak ayak kitap okuduk. Aramıza yeni katılan arkadaşlar oldu. Sizde gelin. Gelemeyenler çıplak ayak kitap okurken foto paylaşarak destek olabilirsiniz. Bu ülke bizim bu şehir bizim başka Fatsa yok. Atalarınızın mezarı burada destek olun. Paranın yenecek birşey olmadığını öğrendiğinizde çok geç olabilir.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN