Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BİRİNİN TAHRİBATI BİTİYOR DİĞERİ BAŞLIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARBİRİNİN TAHRİBATI BİTİYOR DİĞERİ BAŞLIYOR

BİRİNİN TAHRİBATI BİTİYOR DİĞERİ BAŞLIYOR

Aydın’ın Söke ilçesi Burunköy Mahallesinde bir süre önce kapanan taşocağının doğada yarattığı tahribatın tepkileri devam ederken, Karacahayır Mahallesi’nde bir başka taşocağına ÇED olumlu kararı verildi. Karar, bölge sakinlerinin tepkisi sonrası iptal edildi.

Taşocaklarının çevreye olan olumsuz etkileri bitmek bilmiyor. Türkiye’nin bir çok yerinde, üstelik bazıları cennet köşelerde faaliyet gösteren taşocakları, faaliyetleri sona erdikten sonra geriye büyük bir tahribat bırakıyor.

İşte bunlardan biri de, Aydın’ın önemli ilçelerinden Söke’deydi. Burunköy Mahallesi’nde yıllardır üretime devam eden ve kısa bir süre önce üretimi durduran taş ocağı arkasında tahrip edilmiş büyük bir alan bıraktı. Vatandaşlar, yarattıkları tahribatı onarmadan bölgeyi terk eden taşocağı yetkililerine tepkiliydi.

Ancak bu tahribatın etkileri sürerken, bu kez ilçenin başka bir yerinde, başka bir taşocağına ÇED olumlu raporu verildiği duyuldu. Söke’de bulunan 8 bin yıllık tarihi geçmiş olan Latmos Dağı’nda planlanan taşocağı için verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararına bölgede yaşayanlar büyük bir tepki gösterdi. Bölge halkı, şirketin aldığı ÇED olumlu kararını iptali için açtığı davayı kazandı.

Milas-Söke Karayolu üzerinde yer alan Herakleia’nın yer aldığı, Antik Çağ’da Latmos Dağları olarak bilinen Beşparmak Dağları, sarp ve ormanlarla kaplı bir bölge. Bölgede çalışmasına izin verilen taşocağının 8 bin yıllık tarihi tehdit etmesine karşın köylüler dava süreci başlatmıştı.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN