Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
DÜNYA LİDERLERİNDEN BİYOÇEŞİTLİLİK TAAHHÜDÜ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERDÜNYA LİDERLERİNDEN BİYOÇEŞİTLİLİK TAAHHÜDÜ

DÜNYA LİDERLERİNDEN BİYOÇEŞİTLİLİK TAAHHÜDÜ

Aralarında dünyanın en büyük ekonomilerine sahip 5 ülkesinin liderinin de bulunduğu 60’ın üzerinde devlet ve hükümet başkanı, BM Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi öncesinde “Liderler Taahhüdü”nü imzalayarak insanların ve dünyanın sağlığı için doğayı korumaya yönelik adımlar atmayı vaat etti.

4 ülkenin devlet ve hükümet başkanı ile Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’nin hemen öncesinde bir taahhütname imzalayarak önümüzdeki on yıl içinde doğa kayıplarını sonlandırmayı vaat etti.

Biyolojik çeşitlilik kayıplarını 2030 yılına kadar tersine çevirmek amacıyla bir araya gelen dünya liderleri Doğa ve İnsan için Liderler Taahhüdü ile doğa kayıplarının önüne geçmek ve iklim krizi ile mücadele etmek için acil adımlar atmaya söz verdi.

Taahhüt, biyolojik çeşitlilik, iklim ve sağlık gibi birbiriyle bağlantılı krizlerinin yönetimi için ihtiyaç duyulan acil, küresel kararların ivedilikle hayata geçirilmesi yönünde atılmış güçlü bir adım.

Nature for Life Hub (Yaşam için Doğa Merkezi)’nin girişimiyle Doğa ve İnsan için Liderler Etkinliği ile açıklanan taahhüt, WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın da aralarında bulundu çok sayıda sivil kurum ve kuruluş tarafında destekleniyor.

Taahhüdü imzalayan ülkeler arasında başta Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Kanada olmak üzere Bangladeş, Butan, Fiji, Fransa, Kenya, Kolombiya, Meksika gibi ülkeler yer alıyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN