Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BİNGÖL DAĞ KEÇİLERİNİ DE MAHKEME VURULMAKTAN KURTARDI! - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEBİNGÖL DAĞ KEÇİLERİNİ DE MAHKEME VURULMAKTAN ...

BİNGÖL DAĞ KEÇİLERİNİ DE MAHKEME VURULMAKTAN KURTARDI!

Erzurum 3. İdare Mahkemesi, Bingöl dağ keçilerini vurdurma ihalesinde yürütmeyi durdurma kararı verdi ve dağ keçilerini vurulmaktan kurtardı.

Salda İçin Türkiye Grubundan Veteriner Askar Altınöz, Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Baş. Güler Öztürk adına Erzincan Barosuna kayıtlı Av. Özlem Kaya, Bingöl’ün 10 adet dağ keçisi için dava açmıştı.

Açılan davada Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 03.07 2020 tarihli, av turizmi kapsamında 4 parti halinde toplam 10 adet yaban ve dağ keçisi kotalarının avlattırılması işi ihalesi işleminin; avlattırılacak yabancı avcı kotalarının satış işi ihalesinin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa aykırı olduğu,  nesli yok olma tehlikesi altında bulunan tür ve bunların yaşama ortamlarının korunmasının esas olduğu, ihale alanında belirtilen bireylerin avlanmasının, neslin devamına yapacağı etki hakkında bilimsel ve istatiksel herhangi bir araştırma yapılmadığı, emsal  kararlar bulunduğu belirtilerek, yürütmenin durdurulması ve iptali istenmişti.

Salda İçin Türkiye Grubun’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildiİ

“Erzurum 3. İdare Mahkemesinin 21.09.2020 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdiği dağ keçileri Uluslararası DOğayı Koruma Birliği’nin(IUCN) Kırmızı Listesi kriterlerine gore global ölçekte nesli “nesli neredeyse tehdit altında” olan bir tür.

Bu nedenle Bern Sözleşmesinde “kesin koruma altındaki türler” listesinde yer almaktadır ve Türkiye Bern Sözleşmesine imza koymuş ve korumayı taahhüt etmiştir.

Bilindiği gibi uluslar arası sözleşmeler global ölçekli olduğu için iç hukuk bu sözleşmelere göre düzenlenir ve iç hukuk sözleşmelerin üzerine çıkamaz.

Dolayısıyla yaban keçilerinin her türlü kasıtlı yakalanması, alıkonması ve kasıtlı öldürülmesi yasak olduğu gibi, canlı veya cansız olarak elde bulundurulması ve iç ticareti de sözleşmeye göre yasaktır.

Ülkemizin doğal değerleri olan ve nesli tehlike altında olan dağ keçilerinin ve de diğer türlerin, “av turizmi” adı altında katlettirilmesi ihalelerinin tümünün iptalini istiyoruz. “

GÖZDEN KAÇIRMAYIN