Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
KORUNMASI GEREKEN ALANDA İNŞAAT BAŞLATTILAR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEKORUNMASI GEREKEN ALANDA İNŞAAT BAŞLATTILAR

KORUNMASI GEREKEN ALANDA İNŞAAT BAŞLATTILAR

Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan, doğal sit alanı olarak onaylanması ve koruma altına alınması beklenen Gökpınar Gölü’nde inşaata başlandı. 

Valiliğin daha önce açtığı “Gökpınar Gölü İyileştirme ve Bungalov Evleri Yapım İşi” ihalesi kapsamında yapılan inşaat ile gölün etrafına yürüyüş alanları ve bungalov evler yapılacak.

Yaz kış 11 derece sabit su sıcaklığı ve dip yapısının derinliğine rağmen görünmesiyle bilinen Gökpınar Gölü’nün doğal sit alanı olarak onaylanması isteniyordu.

Gürünlüler, sit alanı ilan edilmeden önce alel acele ihale açıldığını belirterek, bu doğa harikası gölün ranta açılması yerine korunması gerektiğini belirttiler. Eşine az rastlanır coğrafi ve jeolojik özellikleri olan gölün bütün bunlarla birlikte Gürün için kültürel bir miras olduğunu ifade ettiler.

Bölgenin korunması ve ihalenin iptal edilmesi, ihale tamamlanmışsa bile inşaat faaliyetlerinin başlamaması için change.org’da bir kampanya başlattılar.

KAYNAK: SOL.ORG / BİRGÜN GAZETESİ

GÖZDEN KAÇIRMAYIN