Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
O ARTIK ÇAMURLU SU BİRİKİNTİSİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUO ARTIK ÇAMURLU SU BİRİKİNTİSİ

O ARTIK ÇAMURLU SU BİRİKİNTİSİ

Define arama gerekçesiyle talan edilen Dipsiz Göl’ün eski haline gelmesi uzmanlara göre mümkün değil. Uzmanlar, adeta çamurlu su birikintisine dönen Dipsiz Göl için “Derisini yüzdüler, dokularını kaybettirdiler. Oranın artık sadece adı dipsiz, çamurlu su” diyor.

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda bulunan Dipsiz Göl’de define olduğunu iddia eden bazı kişiler, gölde arama yapmak için izin istemişti. Başvuruyu değerlendiren Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı için izin vermişti.

Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem ile jandarma yetkililerin de eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazılmış ve altın aranmış, ancak herhangi bir bulguya rastlanmamıştı. Bunun üzerine talihsiz göl, taşıma sularla doldurulmuştu. Bu arada Yol seviyesi ile birleştirilen göl alanı taş ve toprak yığını haline döndü.

Olayın duyulmasının ardından, başta çevreciler olmak üzere, çeşitli çevrelerden gölün boşaltılmasına tepkiler yağdı. Ancak daha sonra sözde koruma altına alınan göl, eski güzelliğini tamamen kaybetti.

Dipsiz Göl’ün artık sadece su birikintisi olduğunu söyleyen göl uzmanı Doç. Dr. Erol Kesici, “Dipsiz Göl’ün eski haline geldiğinden bahsediliyor. Dışarıdan su verilerek eski haline gelmesi mümkün değil. Suyun rengi çok bulanık bir halde. Bu durum bilime aykırı. Gölün her tarafını mahvettiler. Derisini yüzdüler, dokularını kaybettirdiler. Oranın artık sadece adı dipsiz. Göl kısmı gitti. Orası şu haliyle bir su birikintisi. Oranın şu an biyolojik, su kalitesi, tür açısından bir özelliği yok. Çamurlu bir su orası. Dipsiz Göl, bu zamana kadar kokmuyordu. Bundan sonra kokacak orası. Gölün, alüvyonlu toprağı çıkarıldı, su böcekleri çıktı, kabuklu canlılar yok oldu. Su tutsa da artık göl özelliği yok. Doldurulan su oraya uyum sağlayacak mı? Doğal gölleri incelerken suyuna aynı insanın kan grubu gibi bakıyoruz. Göl değil havuz yaptılar orayı. Dipsiz havuz” diye konuştu.

KAYNAK: MİLLİYET

GÖZDEN KAÇIRMAYIN