Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
KAMÇATKA'DA ÇEVRE FELAKETİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDÜNYAKAMÇATKA'DA ÇEVRE FELAKETİ

KAMÇATKA’DA ÇEVRE FELAKETİ

Rusya’nın en doğu bölgesi olan Kamçatka  Yarımadası ve çevresinde sayısız deniz canlısının ölüsü sahillere vurdu. Olayın bir petrol tankerinde yaşanan sızıntıdan kaynaklandığı iddia ediliyor.

Rus resmi makamları “denizde kirlilik olduğunu” kabul ederken, nedeni konusunda henüz tatmin edici bir yanıt bulabilmiş değil. Son birkaç gündür sosyal medyada paylaşılan sarsıcı görüntülerle konu gündeme taşındı.

Kamçatka, Sahalin Adaları, Kuril Adaları ve Paramuşir Adası çevrelerinde dev balıklardan ahtapotlara, onlarca çeşit deniz canlısının ölüsü sahillere vurduğu öğrenilirken, bu olaydan önce, bölgede sörf yapanlar ve balık tutanların vücutlarında deniz suyu kaynaklı tahrişler yaşandığı iddia edilmişti.

Bölgede “Petrol sızıntısından kaynaklanan çevre felaketi” iddialarının artması üzerine, Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Trutnev felakete yol açan sebebin araştırılması için talimat verdiklerini açıkladı.

Kamçatka Bölgesi Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Başkan Vekili Aleksey Kumarkov deniz suyunda normalin 2 katı oranında fenol madde bulunduğunu, atık maddelerin faciaya neden olmuş olabileceğini belirtti.

Sudan numuneler alıp tahlil ettiren Greenpeace de, yapılan analizde deniz suyunda petrol seviyesinin normalden dört kat, fenol seviyesinin de 2,5 kat fazla olduğunu duyurdu. TASS ajansı, bazı yetkililere dayanarak, bölgeden geçen bir petrol tankerinin sızıntıya neden olmuş olabileceğini bildirdi.  

FOTOĞRAFLAR: GREENPEACE RUSYA

GÖZDEN KAÇIRMAYIN