Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
‘ÖKSÜZ’ ARTIK ÖKSÜZ DEĞİL - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaYEREL YÖNETİMLER‘ÖKSÜZ’ ARTIK ÖKSÜZ DEĞİL

‘ÖKSÜZ’ ARTIK ÖKSÜZ DEĞİL

Sahibinin yaklaşık 2 ay önce ölmesini istemediği için Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Daire Başkanlığı yetkililerine teslim ettiği ve ardından Tarsus Doğa Parkı’na götürülen kuzu, burada yapılan tedavi ve iyi bakımın ardından kilo aldı ve büyüdü.

Çevreci çalışmalara imza atan ve doğal yaşamın korunması için birçok projeyi uygulamaya koyan Mersin Büyükşehir Belediyesi, çeşitli nedenlerle zarar gören farklı türdeki canlıların hayata tutunabilmesi için de mücadelesini sürdürüyor.

Başkan Seçer, Öksüz’ün isim babası oldu

Geçtiğimiz günlerde Tarsus Doğa Parkı’nda incelemelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, oldukça sevimli olan kuzuyu sevdi. Başkan Seçer, annesi olmayan kuzuya “Öksüz” ismini verdi.

Kuzunun sahibi, biri Öksüz’ün annesi olan 2 koyununun maddi imkansızlıklardan dolayı öldüğünü, bu kuzunun da ölmesini istemediğini söyleyerek, Öksüz’ü Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Daire Başkanlığı yetkililerine teslim etti. Hayvanlarda da görülen enterit tipi rahatsızlığının yanı sıra uyuza yakalanmış, tüyleri dökülmüş ve aşırı zayıf olan Öksüz, yapılan bakımın ardından iki ayda kilo aldı ve büyüdü. Öksüz, tüm sevimliliği ile Doğa Parkı’nın maskotu oldu. Garip isimli keçi yavrusuyla aynı yerde barındırılan Öksüz’ün, düzenli biçimde bakımı ve beslenmesine devam ediliyor.

“İlk defa karşılaştığımız bu durum karşısında kayıtsız kalamadık”

Öksüz’ün Doğa Parkı ile yolunun kesişmesinin hikayesini anlatan Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledu:

“Haziran ayı sonlarına doğru sosyal medyada yer alan bir ihbar üzerine bizimle birlikte çalışan hayvan sever gönüllülerimizin bizden konuyla ilgili bir ricası oldu. 5199 sayılı kanuna göre biz burada daha çok sahipsiz hayvanlarla ya da Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından gönderilen orman canlılarıyla alakalı çalışmalar yürütüyoruz. Sahibi tarafından bakılamayan, uyuz olmuş, yem yemeyen ve sürekli kusan bir hayvan olduğuyla alakalı bir ihbar geldi. İlk defa karşılaştığımız bu durum karşısında biz de kayıtsız kalamadık. Neticede burada bir can var. Başkanımız Vahap Seçer’in Öksüz ismini koyduğu bu kuzu teslim alındı ve Tarsus Doğa Parkı’na geldi. Veteriner hekimlerimiz tarafından gerekli müdahaleler yapıldı. Bugün itibariyle kuzumuz gayet sağlıklı, tüyleri tamamen yenilendi. Bundan sonraki hayatını Tarsus Doğa Parkı’nda gayet mutlu ve huzurlu bir şekilde geçirecek. Buraya adapte oldu, Doğa Parkı’nın da maskotu oldu.”

Doğa Parkı bölgede tek

Bölgede tek olma özelliğini taşıyan ve içerisinde onlarca tür hayvanın bulunduğu Tarsus Doğa Parkı’nda yer alan klinikte, değişik nedenlerden dolayı yaralanmalar yaşayan veya rahatsızlık geçiren leylek, şahin, kartal gibi kanatlı hayvanların yanı sıra birçok tür kara hayvanının tedavi ve bakımları yapılıyor.

Klinikte, ayrıca Doğa Parkı’nda yer alan maymun, geyik, kurt gibi karasal hayvanların, değişik kuş türlerinin, sürüngenlerin ve diğer canlı türlerinin de tedavi ve bakımları yürütülüyor.GÖZDEN KAÇIRMAYIN