Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
AMAZON ORMANLARI'NI HIZLA KAYBEDİYORUZ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDÜNYAAMAZON ORMANLARI'NI HIZLA KAYBEDİYORUZ

AMAZON ORMANLARI’NI HIZLA KAYBEDİYORUZ

Dünyanın akciğerleri olarak anılan ve hala insan ayağının değmediği yerleri bulunduğu iddia edilen Amazon yağmur ormanları da iklim değişikliğine kurban gidiyor. Uzmanlar, Amazon Ormanları’nın gerek yaşanan küresel iklim değişikliği gerekse de yangınlar yüzünden çok yakında savanaya dönebileceği uyarısında bulundu.

Zengin biyoçeşitliliğe sahip Amazon Ormanları’nın başı dertten kurtulmuyor. Amazon yağmur ormanları yıl başından beri devam eden yangınlarla mücade ediyor. Araştırmacılar, özelde Amazonlar’ın genelde de yağmur ormanlarının  yağış ve nem seviyelerindeki değişikliklere karşı oldukça hassas olduğunu belirterek, yangınlar ve uzun süreli kuraklıkların ağaçların kaybedilmesine ve bölgenin savan benzeri otlak karışımına dönüşebileceğine neden olacağını bildirdi.

Avrupa’nın önde gelen araştırma merkezleri tarafından hazırlanan raporlarda, Amazon’un bazı kısımlarının, değişen iklim nedeniyle eskisinden çok daha az yağmur aldığı, bu yüzden ormanın yaklaşık yüzde 40’ın savan olarak var olmaya devam edeceği belirtildi.

Bununla birlikte, bilim insanları böyle bir dönüşüm başladıktan sonra sürecin tersine dönmesinin oldukça zor olduğu konusunda uyardı. Yağmur ormanları, çok daha fazla türe yaşam alanı sağlıyor  ve atmosferden karbondioksiti emmede çok daha büyük bir rol oynuyor.

Bu arada, yağmur ormanlarındaki yangınlarda da geçen yıla göre yüzde 60’lık bir artış var. Bunun da; Amazon Ormanları’nın özelliklerini kaybetmesine neden olabilecek başka bir unsur olduğuna dikkat çekiliyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN