Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
HAREKETE GEÇEN KADINLAR KONFERANSI 17 EKİM'DE - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDÜNYAHAREKETE GEÇEN KADINLAR KONFERANSI 17 EKİM'DE

HAREKETE GEÇEN KADINLAR KONFERANSI 17 EKİM’DE

Yeşil Avrupa Vakfı (GEF)  ve Yeşil Düşünce Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Harekete Geçen Kadınlar’ Konferansı 17 Ekim’de online olarak gerçekleşecek.

Kadınlar her ülkede, her kıtada cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürüyü, baskıyı ve tahakkümü sona erdirmek için küresel çapta ulusaşırı bir mücadele yürütüyorlar. Özellikle sağ iktidarların giderek artan ve saldırganlaşan yönetim ve söylemlerine karşı cinsiyet eşitliği, özgürlük ve tahakkümsüz bir dünya için seslerini sokaklardan, meclislerden ve hayatın her alanından duyuruyorlar.

İşte bu gerçekten hareket eden Yeşil Düşünce Derneği, Yeşil Avrupa Vakfı (GEF) ile bu alanda yürüttükleri çalışmalar doğrultusunda 17 Ekim 2020 Cumartesi günü ortak bir konferans düzenliyor.

Harekete Geçen Kadınlar Konferansı’nda, kadınların yürüttükleri küresel mücadelenin geliştirilmesi için; farklı alanlardan aktivistleri, siyasetçileri, akademisyenleri bir araya getirmek, bunların deneyimlerini daha geniş kitlelerle paylaşımını sağlamak, dayanışma ağları oluşturmak ve bunları geliştirmek hedefleniyor.

Zengin bir içeriğe sahip konferansta, Küresel iklim mücadelesi aktivistlerinden Helena Gualinga, Ekvator Amazonları’nda yerlilerin petrol şirketlerine ve hükümetlere karşı kuşaklar boyu sürdürdüğü direnişi, yerli halkları iklim krizinin nasıl etkilediğini ve mücadelenin güncel durumunu aktaracak.

Kadın hakları aktivisti ve siyasetçi  Małgorzata Tracz, hem Polonya’da İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için yürütülen direnişlerden, kadın ve lGBTİ hakları mücadelesinden, hem de Avrupa Yeşilleri’nin kadın politikaları ve kadınların politik alanda güçlendirilmesi için çözümlerinden bahsedecek.

Harekete Geçen Kadınlar Konferansı, 17 Ekim 2020 Cumartesi günü, Türkiye saati ile 14.00- 16:45 arasında gerçekleşecek ve konferans boyunca Türkçe ve İngilizce simültane çeviri sunulacak.

Aşağıdaki linki tıklayarak konferansa kayıt yaptırabilirsiniz:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfngQ8QBkEiDk9hPGL4QdTbHnJGLWyBiH2lizbo23rKYWdlwg/viewform?gxids=7757

Konferans programı şöyle:

14:00 – 15:15 KADIN HAREKETİNİN KÜRESEL DİRENİŞİ

Cinsiyet, Cinsellik ve İklim Değişikliği: Kesişimsel Bir Analiz

Nil Mutluer, Yeşil Düşünce Derneği, Humboldt Üniversitesi – Berlin

Małgorzata Tracz, Polonya Yeşilleri Eşsözcüsü ve Parlamento Üyesi, Kadın Hakları Aktivisti

Helena Gualinga, Ekvator Amazon Ormanları Savunucusu / Sarayaku Yerlileri, İklim, Toprak ve Kadın Hakları Aktivisti

15:15-15:20 Ara

15:20-16:45 TÜRKİYE’DE KADINLARIN DİRENİŞİ

Yunanistan’ dan Somut Örneklerle Mülteci/Sığınmacı LGBTI+ ve Kadınların Deneyimleri

Begüm Başdaş, Humboldt Üniversitesi – Berlin

İklim Krizine Karşı Uluslararası Alanda Toplumsal Cinsiyet Politikaları ve Türkiye’de Kadınların Ekoloji Mücadelesi

Deniz Bayram, Greenpeace Akdeniz

Yerel Ekolojik Mücadelelerde Kadınlar

Süheyla Doğan, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

İstanbul Sözleşmesi’nin Tarihi ve Güncel Durum

Gülnur Aksop, Eşik – Deniz Yıldızı Kadın Dayanışma Derneği

GÖZDEN KAÇIRMAYIN