Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MUHALEFETTEN TEPKİ: "RANT VE YAĞMA BU AJANS ÜZERİNDEN YAPILACAK" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEMUHALEFETTEN TEPKİ: "RANT VE YAĞMA BU AJANS ÜZERİNDEN YAPILACAK"

MUHALEFETTEN TEPKİ: “RANT VE YAĞMA BU AJANS ÜZERİNDEN YAPILACAK”

TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek yeni “çevre düzenlemesi” ile kurulacak Türkiye Çevre Ajansı’nın ihale kanunundan muaf tutulmasını “kabul edilemez” bulan CHP’li Murat Bakan, “İktidarın rant ve yağma politikaları ajans üzerinden yürütülecek” dedi.

Türkiye Çevre Ajansı’nın Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri öncesinde ajansın “ayrıcalıklarına” dikkati çeken CHP, başta ihaleler olmak üzere çok sayıda sorunla karşılaşılabileceği uyarısında bulundu.

TBMM Çevre Komisyonu’nun CHP’li Üyesi Murat Bakan, “paralel bakanlık” olarak da adlandırılan Türkiye Çevre Ajansı’nın resmen faaliyete geçmeden Kamu İhale Yasası (KİK) kapsamından çıkarılmasına tepki gösterdi. iktidarın rant ve yağma politikalarının ajans üzerinden oluşturulacak depozito yönetim sistemi ile sürdürülebileceğini kaydeden Bakan, “Bugün, devlet yönetiminde yaşadığımız sorunların temelinde liyakat ilkesine uyulmaması gelmektedir. Siyasi etkilerden uzak bilimsel ve objektif çalışma alanının sağlanması için, Ajans Yönetim Kurulu`na üye olacak kişilerin temel kriterlerinin net biçimde belirlenmesi gerekmektedir, aksi takdirde liyakat esaslarına aykırı olarak belirlenmesi riski mevcuttur” dedi.

KAYNAK: BİRGÜN GAZETESİ

GÖZDEN KAÇIRMAYIN