Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
İSTİLACI SİVRİ SİNEK TEHDİDİ BÜYÜYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE SAĞLIKİSTİLACI SİVRİ SİNEK TEHDİDİ BÜYÜYOR

İSTİLACI SİVRİ SİNEK TEHDİDİ BÜYÜYOR

Uzmanlar, sivrisinek istilalarının dünya geneline yayılmak üzere olduğuna dikkat çekerek, yüz milyonlarca insanın sivrisinek kaynaklı hastalıkların tehdidi altında olduğuna dikkat çekiyor.

Uzmanlar, daha önce zaman zaman lokal bir sorun olarak karşımıza çıkan sivrisinek istilalarının, iklim değişikliğinin de aralarında bulunduğu çeşitli nedenlerden dolayı, dünya geneline yayılma riski olduğuna vurgu yapıyor.

İstilacı sivrisineklerin küresel ısınma dolayısıyla yayıldığına dikkat çeken konunun uzmanları, bu canlıların çeşitli hastalıklar ve ciddi sağlık sıkıntılarına neden olduğunu hatırlatıyor.

Sivrisinek kaynaklı problemlerin bundan önce belli bölgelerde yoğunlaştığını belirten uzmanlar, ancak sorunun giderek küresellştiğini ifade ederek; “Özellikle son dönemde nüfus artışı ve sanayi faaliyetlerin yoğunlaşması ve elbette iklim değişikliği gibi nedenlerle, istila bölge ve coğrafya tanımaz hale gelmiştir. Gittikleri yerlere hemen adapte olan sivrisinekler üremeye devam etmekte ve daha çok sağlık sorunu yaratmaktadır” diyerek gereken tedbirlerin en kısa zamanda alınması gerektiğini dile getiriyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN