Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
YEMEN'DEN ÇEVRE FELAKETİ UYARISI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDÜNYAYEMEN'DEN ÇEVRE FELAKETİ UYARISI

YEMEN’DEN ÇEVRE FELAKETİ UYARISI

Yemenli yetkililer, 5 yıldır Hudeyde kentinde demirli bulunan Saffer adlı tankere dikkat çekerek, olası bir petrol sızıntısı durumunda dünyanın bir çevre felaketiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısı yaptı.

DIŞ HABERLER SERVİSİ- Konuyla ilgili dikkat çeken açıklama Yemen Petrol ve Maden Bakanı Evs Abdullah el-Ud’dan geldi. Yazılı bir açıklama yaparak ilgili kurum ve kuruluşları uyaran Ud; “Tankerdeki petrolün sızması, Kızıldeniz’de 100’den fazla adadaki biyolojik ve doğal çeşitliliği yok edebilecek, dünyanın başa çıkmakta zorlanacağı korkunç bir çevresel felakete neden olur” ifadelerini kullandı.

Tankerin Husi milislerin elindeki bölgede yer aldığını hatırlatan Bakan, Husilerin tankere müdahale edilmesine izin vermediğini belirtti. Ud;”Olası bir petrol sızıntısı Kızıldeniz’deki adalarda biyolojik ve doğal çeşitliliği yok edebilir. Bu da, dünyanın geleceği için korkunç bir çevresel felakete neden olur” diyerek tehlikenin boyutuna dikkat çekti.

Saffer adlı tanker, 2015 yılından beri Husilerin kontrolündeki Hudeyde’de bulunan Ras İsa Liman’ında demirli. Tankerde 1 milyon varile yakın petrol bulunuyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN