Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
RANT UĞRUNA KÖMÜRE DESTEK - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaİKLİM DEĞİŞİKLİĞİRANT UĞRUNA KÖMÜRE DESTEK

RANT UĞRUNA KÖMÜRE DESTEK

Dünya yeşil enerjiye dönerken, Türkiye’de kömür teşvik ediliyor. Gelişmiş çok sayıda ülke fosil yakıtlardan elektrik üretimini azaltırken, Türkiye’de kömür santralleri kurulumu artırılmak isteniyor.

Sözcü Gazetesi’nden Taylan Büyükşahin’in haberine göre, dünyanın önde gelen ekonomileri karbon salımlarını sıfırlama kararı alırken, Türkiye halen kömür politikalarını ön planda tutuyor.

Türkiye’nin hem iklim değişikliği konusunda hem de yenilenebilir enerjide bütünleşik bir politikasının olmadığını söyleyen Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, ithal kömür santrallerinde yeni projelerin yapılmadığını, ancak yerli kömürün önünün açıldığını belirtti.

Alpu, Dinar ve Karapınar gibi bölgelerde yerli kömür santrallerinin kurulmak istendiğine dikkat çeken Türkyılmaz, belirli kesimlere buralardan rant yaratılmak istendiğini kaydetti. Türkyılmaz, Varlık Fonu eliyle de Elbistan kömür sahalarının Çinlilere satılmaya çalışıldığını aktardı.

Karbon salımı konusunda kömür santralleri dışında ikinci önemli konunun petrol olduğunu ifade eden Türkyılmaz, Türkiye’nin bütün ulaşımını karayoluna verdiğini söyledi. Trenlerin yetersiz olduğunu anlatan Türkyılmaz, yeni yollar yapılarak karayolu ulaşımının daha da teşvik edildiğini aktardı.

Otobüs ve kamyon kullanımının AB’nin toplamına yakın olduğunu dile getiren Türkyılmaz, “Bunları çözmüyorsunuz ve kömür yatırımı yapıyorsunuz. Hem ulaşım sektörü açısından hem de elektrik üretimi açısından bakıldığında sürdürülemez bir durum var. Bazı kömür santrallerini bacaları yüzünden göstermelik 6 ay kapattılar ama ne oldu” diye konuştu.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN